Медия без
политическа реклама

Въпреки критиките София пак строи чрез инженеринг

В списъка с планираните обекти е дългоочакваното продължение на бул. "Копенхаген" в "Младост"

Илияна Кирилова
Столична община обяви конкурс за избор на строители на обекти на обща стойност 47,4 млн. лв. без ДДС.

Столична община обяви обществена поръчка за избор на строителни фирми, които да ремонтират или изграждат шест обекта в София - улици, булеварди и други съоръжения. Общата стойност на процедурата е 47,4 млн. лв. без ДДС. В обявата се казва, че строителството ще се извършва чрез инженеринг.

През есента на 2021 г. камарите на архитектите и на инженерите и бившият служебен министър на регионалното развитие Виолета Комитова се обединиха около становище въпросният способ инженеринг да се използва само по изключение при строителство с публични средства, тъй като при него една и съща фирма осъществява проекта, строителството и надзора над изграждания обект. Те се договориха и да предложат поправки в Закона за обществените поръчки. Възложителите пък бяха посъветвани да провеждат отделни търгове за различните дейности. Изключение трябваше да се допуска само за национални обекти, които са определени за уникални от Народното събрание. В същото време обаче се забелязва, че инженерингът става все по-предпочитан метод за строителство в конкурсите на Столична община. Вече бе решено чрез инженеринг да се процедира и при ремонта на историческата част на Борисовата градина в столицата, който се очаква да започне през 2022 г.

Сред обектите, за които София ще търси изпълнител, е продължението на бул. "Копенхаген" - от метростанция "Младост" 3 до бул. "Цариградско шосе". Пробивът на „Копенхаген“ е един от най-очакваните проекти в София с оглед облекчаването на автомобилния трафик в тази част на града. Цената на строителството по въпросната позиция е 14,6 млн. лв. без ДДС. Дължината на участъка е около 1,3 км. По него следва да се предвиди и трасе за трамвай, който някога трябва да бъде пуснат по „Копенхаген“. Строителството на продължението на булеварда ще продължи до 425 дни, личи от документите.

Друг обект на общината е изграждането на бул. "Рожен" от надлез над ж. п. линия до Северна скоростна тангента. Цената на тази обособена позиция е 13,6 млн. лв. без ДДС, като дължината на трасето за строителство е 2044 м. За обекта през 2017 г. е изготвен идеен инвестиционен проект, на базата на който следва да бъде изработен работен инвестиционен проект, се казва в конкурсната документация. Работите по "Рожен" също трябва да продължат 425 дни.

Третата позиция е за изграждане на източния надлез на ж.п. линията при Бакърена фабрика. Стойноста на този обект е 10 млн. лв. без ДДС. За него през 2010 г. е изготвен работен инвестиционен проект, който следва да бъде преработен в съответствие с действащата нормативна база, пише в заданието. Ориентировъчната дължина на участъка е 720 м. За работа по изграждането на надлеза са предвидени 755 дни.

Четвъртата позиция в конкурса е рехабилитацията на ул. 5001 в район "Искър". Стойността на дейностите по нея са определени на 2,4 млн. лв. без ДДС, а продължителността на ремонта трябва да е 150 дни.

Предпоследната позиция е за реконструкция на ул. "Любляна" в район "Овча купел", която е оценена на 5 млн. лв. без ДДС. Работите по този обект следва да приключат за 190 дни.

Последната позиция в конкурса на София е за ремонт по съществуващо положение на ул. "Летоструй“ - от ул. "Витиня" до бул. "Ботевградско шосе" в район "Подуяне". Цената на този ремонт е 1,8 млн. лв. без ДДС. Продължителността на дейностите по него ще бъде 150 дни.

Крайният срок за подаване на документи за участие в процедурата е 14 март. Оферти могат да се правят максимално за две от особените позиции.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?