Медия без
политическа реклама

Въпрос №1 на дебата за бюджета на София: Къде е Фандъкова?

За поредна година кметът не пожела да чуе лично какво мислят данъкоплатците за справедливостта при разпределението на парите и за качеството на ремонтите

Илияна Кирилова

Защо кметът Йорданка Фандъкова не присъства на дискусията как да бъде разпределен бюджетът на София през 2021 г.? Този въпрос бе сред най-често задаваните по време на общественото обсъждане, което за пръв път се проведе онлайн и можеше да се следи на страницата на Столична община във Фейсбук. Първо го постави Адриана Дашева от "Манастирски ливади". Същото попита и Радостина Петрова от сдружението "Велоеволюция". "Забелязваме оглушителното отсъствие на кмета при положение, че тя трябва да поеме отговорност за бюджета и да приеме нашите предложение", коментира Петрова. Жител на "Люлин" също се поинтересува защо Фандъкова отсъства от една от най-важните срещи, на която може да се чуят мненията и исканията на софиянци.

За участие в дискусията, която продължи повече от 4 часа, се регистрираха над 250 души. В началото имаше сериозен проблем с връзката и звука, който отказа доста от желаещите да задават въпроси. В предишни години обсъжданията на бюджета се провеждаха в общината и преминаваха на висок тон и с остри критики към администрацията. Фандъкова не уважи и миналогодишната среща с гражданите.    

На вчерашното обсъждане най-активни в задаването на въпроси бяха жителите на крайните и на новите квартали на София. Както можеше да се очаква, недоволството най-често беше свързано с липсата на места в детските градини, със състоянието на улиците и тротоарите, с липсата на канализация, с паркирането в зелени площи и градинки и калта, свързана с това, със състоянието на спирките в града и т.н.

Хора от "Люлин" неколкократно попитаха управляващите защо най-многолюдният район на София за поредна година е сериозно ощетен в програмата за ремонти и инвестиции на общината. Както "Сега" вече писа, от проекта за нов бюджет се вижда, че парите, предвидени за районите "Младост" и "Люлин", са в пъти по-малко в сравнение с планираните инвестиции в други части на София.

 

Плановете на Столична община за разпределение на парите за изграждане на инфраструктурни обекти и за ремонт на съществуващи за поредна година предизвикват въпроси и са на път да доведат до протести и напрежение. Проектът на капиталовата програма за 2021 г.

 

"Инвестициите в най-големия квартал в България се равняват на тези в средно голямо село. Освен блокове, през последните 20 г. в "Люлин" не се строи никаква нова инфраструктура. Защо?", попита Огнян Соколов. Зам. кметът по финансите Барбалов му отговори, че поради големината си район "Люлин" получава едни от най-големите субсидии от централния бюджет, с които районният кмет може да ремонтира. Всъщност става дума за общо 10 млн. лв., които общината разпределя между 24-те района на София. По данни на администрацията през 2020 г. "Люлин" е получил 653 065 лв. от тях за ремонт и инвестиции в 10-те си микрорайонаДокато цялата инвестиционна програма на София е в размер на 509 млн., които се разпределят изключително по преценка на Фандъкова и заместниците й. Като проект, насочен към "Люлин", Барбалов посочи и ремонта на тунела към жилищния района по бул. "Царица Йоанна".  

От "Панчарево" няколко пъти попитаха защо години наред Столична община не изгражда канализация в квартала и в село Кокаляне и защо не се ремонтира Самоковско шосе, което свързва двата квартала със София. Темата за канализацията бе поставена и от хора от "Овча купел" и село Мрамор, чийто представител говори от името и на съседните села. Преди седмица жителите на "Панчарево" за пореден път блокираха Цариградско шосе, след като стана ясно, че населените места от района пак са пропуснати в капиталовата програма за изграждане на канализация. И на "Панчарево" Барбалов отговори, че районът им е сред получаващите най-много средства по спомената програма за подпомагане на районите. Колегата му, отговарящ за общественото строителство - Ангел Джоргов, даде по-изчерпателна информация. Според нея въпросният участък от Самоковско шосе е част от републиканската пътна мрежа. Джоргов каза и че "още утре" общината ще пусне писмо до АПИ с настояване той да се ремонтира възможно най-скоро. Сходен отговор чиновниците в София дадоха на жителите на "Панчарево" и на общественото обсъждане през 2020 г.

 

Още протести  

Докато течаха дискусиите за бюджета, хора от "Овча купел" протестираха на ул. "Народно хоро" в квартала. От години Столична община обещава да ремонтира улицата и я залага в капиталовата програма, но не извършва дейностите. А през тази година "Народно хоро" вече дори не фигурира в списъка за рехабилитация. Протестиращите издигнаха плакати: "Другарко Фандъкова, елате на незабравимо сафари по "Народно хоро". През това време на "Московска" 33 зам. кметът Джоргов заяви, че за улицата има готов проект за ремонт по съществуващо положение, както и избран изпълнител за реализацията му. Джоргов обаче допълни, че районният кмет Ангел Стефанов държи обектът да се ремонтира по регулация, което би го забавило, защото се засягат частни имоти. Затова се вървяло към хибриден вариант, заради който ще се обяви нова обществена поръчка за избор на изпълнител. Джоргов съобщи, че въпреки създалата се ситуация ремонтът може да започне през тази година. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?