Медия без
политическа реклама

Възел от противоречия се заплита около третия мандат за кабинет

Консултациите при президента Радев единствено откроиха различията между политиците, които евентуално биха участвали в ново правителство

15 Юли 2022ОбновенаЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
Консултации с парламентарната група на "Продължаваме промяната" от 47-ото Народно събрание

Консултации с парламентарната група на "Продължаваме промяната" от 47-ото Народно събрание

Posted by Румен Радев on Thursday, July 14, 2022

На практика никакъв напредък не отбелязаха политиците в преговорите за правителство на консултациите, които проведе днес президентът Румен Радев, преди да реши на кого да връчи третия мандат. Единственото, което разговорите постигнаха, беше да откроят различията между онези политически формации, които евентуално биха участвали в ново редовно правителство – ПП, БСП, ИТН и ДБ.

Противоречията са изключително сериозни. От ПП дадоха да се разбере, че продължават да гледат с лошо око на ИТН. Партията на Слави Трифонов ратува за експертен кабинет, в който да не участват лидерите на четворката. БСП – точно обратното, настоява за политически кабинет, най-вероятно за да запази министерския пост на водача си Корнелия Нинова. В ДБ са съгласни на всякакви компромиси с всички, но така и не заеха ясна позиция за нищо – освен че трябва да се води диалог. И четирите формации старателно отбягнаха въпроса за фигурата на бъдещия министър-председател.

Останалите парламентарни сили - ГЕРБ-СДС, ДПС и "Възраждане", твърдо настояват за разпускане на парламента и предсрочни избори.

 

"Промяната" очаква кабинет на БСП или ДБ

ПП очаква от президента да предостави третия мандат на БСП или ДБ. Само в такъв случай формацията ще участва в преговори за кабинет. Такъв намек отправи към държавния глава премиерът в оставка и съпредседател на ПП Кирил Петков на разговора си с Радев тази сутрин.

От страна на ПП пристигнаха в президентството, освен Кирил Петков, също и другият съпредседател на формацията Асен Василев, бившият председател на Народното събрание Никола Минчев и водачът на парламентарната група Андрей Гюров. Във встъпителните си думи президентът не пропусна да ги разкритикува - той изтъкна, че липсата на дългосрочен договор за доставка на природен газ за страната "вещае студена зима и колапс за бизнеса", и напомни, че много от законите, необходими за Плана за въстановяване и устойчивост, не са приети от парламента. Радев подчерта, че е нужна не просто сделка между политиците за властта, а "ефективно управление със стратегически хоризонт", което да преведе страната през кризата. И се поинтересува дали "Промяната" е готова да участва в правителство, в което мандатоносителят е друга политическа сила.

Обтегнатите отношения между управляващата коалиция и президента Румен Радев проличаха днес, когато държавният глава започна консултации с парламентарните формации за съставяне на ново правителство.

Засегнат от критиките, Петков увери, че "най-страшните сценарии" са "до голяма степен вкарване на допълнителен страх в обществото". "Реално, правителството до този момент, въпреки всички кризи, които се случваха, се справя много добре", защити се той. По думите му, страната трябва да избегне политическа криза "почти на всяка цена". "Единствената цена, която не сме готови да платим, е да дадем всички обществени средства на шепа хора, които да ограбват населението", изтъкна премиерът в оставка. И изтъкна, че много зависи от това на кого президентът ще връчи третия мандат. "Ако е при наши, сегашни коалиционни партньори, ние сме абсолютно отворени за разговор", подчерта той.

Лидерът на партия "Има такъв народ" Слави Трифонов съди бившия си коалиционен партньор Кирил Петков за 50 000 лв.  за причинени неимуществени вреди, вследствие на изказване, направено на пресконференция.

Тези думи ясно показаха, че Петков предупреждава Радев да не връчва мандата на ИТН. Когато коалицията им се разпадна, от ПП обвиниха партията на Слави Трифонов, че се опитва да пренасочи обществени средства към частни фирми. И в момента единствените формации, които "Промяната" припознава като свои съюзници, са БСП и ДБ. Очевидно премиерът в оставка поставя като условие за преговори третият мандат да бъде предоставен на левицата или на десницата.

Държавният глава настойчиво попита дали Петков е готов да разговаря с всички политически сили от сегашната коалиция. Съпредседателят на ПП отвърна, че формацията му ще води диалог с всички народни представители, които "не са зависими от задкулисни сили". Така показа, че не е изоставил досегашния си план да разчита на отцепници от други политически сили за подкрепа в парламента, главно от ИТН.

Напрежението между досегашните управляващи и президента Румен Радев достигна нов връх на организираните от него консултации за съставяне на правителство. Днес, за втори пореден ден, Радев проведе такива разговори с парламентарните формации.

Срещата протече радушно, ако се има предвид, че на предните консултации хората на Кирил Петков и Асен Василев отказаха да отидат на „Дондуков” 2. Същото направиха и социалистите на Корнелия Нинова. Тогава ПП и БСП обясниха нежеланието си да разговарят с президента с това, че работеха по актуализацията на бюджета. Нямаше особено съмнение обаче, че основната причина бяха силно обтегнатите отношения между управляващите и Радев. В отговор обиденият държавен глава отказа да насрочи допълнителни срещи.

 

БСП е за нова четворна коалиция

От БСП не измениха на досегашната си позиция и заявиха готовост да преговарят с трите формации, с които бяха в коалиция, включително и ИТН, ако получат третия мандат. Това обяви водачът на левицата и икономически министър в оставка Корнелия Нинова на разговора си с държавния глава. Готовността на Нинова да се събере отново със Слави Трифонов обаче може да отблъсне ПП. Кирил Петков и неговата формация са в тежък сблъсък с ИТН, откакто партията на Трифонов изостави правителството.

Според Нинова бъдещият кабинет трябва да бъде оглавен от човек на „Промяната”. Това допълнително усложнява нещата. От ПП номинираха съпредседателя на формацията и финансов министър в оставка Асен Василев, когато Радев им връчи първия мандат. Василев обаче, както и Кирил Петков, са смятани за абсолютно неприемливи от ИТН. Така че ще трябва да се търси друг вариант – вероятно бившият председател на парламента Никола Минчев, чието име се върти от известно време в публичното пространство.

Настроенията сред някои политици от бившата четворна коалиция все повече клонят към нейното възстановяване. Това проличава от изказване на представители на ДБ и БСП. И двете формации се противопоставят на предсрочни парламентарни избори.

Соцлидерът защити и личното си участие в следващото правителство. Когато червените обсъждаха пропадналия проектокабинет „Василев”, те решиха, че искат Нинова да запази поста си на вицепремиер и министър на икономиката. Сега самата Нинова категорично заяви, че новото правителство трябва да бъде политическо, а не експертно. Мотивът й беше, че не трябва да се размива политическата отговорност за управлението. Всъщност това е начинът да запази мястото си, тъй като нейното участие в кабинета "Петков" беше именно политическо, а не експертно.

 

ИТН очаква политическите лидери да отстъпят от властта

В условията на криза страната трябва да разполага с редовно правителство и е най-добре такова да бъде сформирано отново от ПП, БСП, ДБ и ИТН. Такова мнение изрази Тошко Йорданов - зам.-председателят на партията на Слави Трифонов, в разговор си с Радев. "Като основни положения и цели, ние сме сходни. Имаме разминавания, които са по-малки от общите ни цели", описа Йорданов гледището на партията си за бившите й съюзници, които ИТН изостави и така доведе до падането на общия им кабинет.

Той препоръча една евентуална нова четворна коалиция "да се структурира по доста по-практичен и човешки начин, при който да няма издаване на заповеди, а да има партньори." И поясни, че четворната коалиция се е разпаднала заради Кирил Петков и Асен Василев.

В тази връзка, зам.-шефът на ИТН посочи, че при евентуално ново правителство на четворката политическите й лидери трябва да отстъпят назад, а местата им в изпълнителната власт да се заемат от експерти. Това влиза в директно противоречие с желанието на БСП, която настоява за политически, а не експертен кабинет.

Когато Радев изрично го запита, ако ИТН получи мандата, склонна ли е да приеме премиер от друга политическа сила, Йорданов отговори, че партията няма претенции за поста. Но наблегна, че името на титуляра трябва да бъде избрано от всички коалиционни партньори. При евентуални преговори, ИТН няма да поставя "червени линии" пред потенциалните си съюзници, обеща той.

 

ДБ ще постави минимум условия

Пред президента съпредседателят на ДБ Христо Иванов обясни, че нови избори най-вероятно ще възпроизведат същия парламент. Затова формацията, която получи сега третия мандат, трябва да "намира допирни точки, да бъде посредник, а не да налага своята гледна точка", ако иска преговорите за коалиция да успеят. "Ключовото нещо ще бъде диалогът и слушането на това, което казват всички останали. Ще сведем до минимум условията, които ще поставим, защото много се увлече политическата класа в поставянето на червени линии, без да може да намери решение", подчерта десният политик.

Той показа разбиране към едно от изискванията на ИТН - при разговорите за бъдещото правителство политическите лидери да направят крачка назад, като знак за готовността им за диалог. Иванов обаче се показа също толкова склонен да приеме и другата позиция, защитавана от БСП, че е необходим политически кабинет. "Ако надделее гледната точка, че е добре да има политически лидери, по никакъв начин това не е условие, на което ние държим", побърза да увери съпредседателят на ДБ. А накрая допусна, че е възможен и някакъв "междинен вариант."

Той посочи, че разговорът за правителство трябва да се води между формациите от бившата четворна коалиция, както искат ИТН и БСП. Ключов е въпросът за фигурата на премиера, смята Иванов, който може да се превърне във "фокус на доверие" в коалицията. Според десния политик, когато става дума за стратегически цели - като конституционната реформа и енергийната политика на страната, тогава в обсъждането им трябва да се включи цялата политическа класа, т.е. и формациите, срещу които четворката твърди, че се бори.

 

ГЕРБ-СДС не се отказва от предсрочни избори

Разговорът на Радев с представителите на ГЕРБ-СДС не донесе нищо ново. От формацията пратиха в президентството цяла делегация от 6 водещи депутати - Десислава Атанасова, Томислав Дончев, Деница Сачева, Костадин Ангелов, Кирил Ананиев и Делян Добрев. Държавният глава също нямаше особено очаквания - той спомена за позицията на бившите управляващи, че смятат настоящия парламент за изчерпан. "В същото време, хората очакват решаване на техните проблеми. И голяма част от тях не се коренят дори сега, а в предишни управления", припомни им Радев за отговорността им.

Десислава Атанасова - водачът на парламентарната група, потвърди, че не вижда формула за стабилно парламентарно мнозинство и редовно правителство. От друга страна обаче, тя изтъкна, че ГЕРБ-СДС ще поеме отговорността за търсене на решения на обществените проблеми. Затова, по думите й, представят на президента най-опитните си хора. "Тук сме с целия опит и експертиза, която притежава нашата парламентарна група, и сме готови да участваме в консултациите за търсене на изход от кризите. Това обаче не означава, че нашето становище за това, че не може да има стабилно мнозинство в 47-ото Народно събрание, се е променило", подчерта Атанасова.

Остана впечатлението, че бившите управляващи подменят същността на консултациите, които целят улесняване на съставянето на правителство, а не търсене на конкретни антикризисни решения.

След разговора с президента, Атанасова обяви пред журналистите, че един от проблемите на страната е, че "няколко фамилии управляват държавата като частна фирма или стартъп компания". Като пример посочи министъра на иновациите в оставка Даниел Лорер и съпругата му, която работи във финансовото министерство с Асен Василев. Шефът на герберските депутати се впусна и в откровени слухове, като заговори, че "министър-председателят и началникът на неговия кабинет са в някакви отношения", но предпазливо отказа да влезе в подробности. Тя отказа да коментира ширещите се спекулации, че бъдещият кабинет се подрежда в американското посолство с участието на нейната формация, и увери, че само българските институции решават подобни въпроси. Атанасова спомена, че с президента са разговаряли за съдебната реформа, и обяви, че ГЕРБ-СДС ще бъде нейният "мотор" в бъдеще.

 

ДПС се интересува какво ще правим до вота

Срещата на президента с представителите на ДПС също не донесе изненади. Партийният лидер Мустафа Карадайъ изтъкна, че още преди месеци движението е прогнозирало падането на кабинета "Петков", тъй като бил основан на "омраза, разделение и реваншизъм". По думите му, трябва да се промени формулата, по която се управлява страната. "Нужна е нова основа, за да има нова къща", образно се изрази Карадайъ. Той беше категоричен, че предсрочни избори ще има. Но подчерта, че е много важно какво ще се прави във времето до вота. Не стана ясно дали има предвид организацията на работата на парламента или нещо друго.

След разговора, Карадайъ повтори пред медиите обичайната теза на ДПС - че страната се нуждае от "категорично евроатлантическо мнозинство в управлението". И отново не обясни кои формации биха намерили място в такова мнозинство.

 

"Възраждане" иска бързо сбогуване с "фалиралия парламент"

Последен се срещна с Радев водачът на "Възраждане" Костадин Костадинов. Той повтори позицията, която изрази пред президента на предните консултации - най-добрият начин за излизане от кризата е предсрочен вот. Според него не е сигурно, че следващият парламент ще бъде същият като състав, тъй като кризите в страната правят поведението на избирателите непредсказуемо.

Още по темата