Заразените от коронавирус в България надхвърлиха 1000 души и вече са 1024. Това съобщиха от Националния оперативен щаб. През днешния ден бяха доказани 9 нови случая, като три са в област София, 2 в Пловдив, 2 в Кюстендил и по един в Пазарджик и Перник.
49 са вече починалите с COVID-19 у нас, като новите смъртни случаи са два. Днес във ВМА е починала 87-годишна жена, страдала е от остра бъбречна недостатъчност, остра дихателна недостатъчност и артериална хипертония. Пациентката е била поставена на апаратна вентилация. В областната болница в Смолян е починал мъж на 53 г., който е имал заболяване на дихателната система.
262 са лицата с потвърден коронавирус, които се лекуват в болници под лекарско наблюдение. 37 са в интензивни отделения и клиники.
Вече 83 наброяват медицинските лица с установен COVID-19.
Болестта продължава за засяга повече мъже, отколкото жени у нас: 522 срещу 502 случая.
Излекуваните са 174 случая - това е 17,1% от всички заразени. По информация от днес сутринта, от ВМА има изписани двама, в Кюстендил - един и в Пазарджик - един.
Твърде малко са заразените в плевенското село Буковлък - от 4000 население само 4 души, обяви шефът на щаба ген. Венцислав Мутафчийски. Затова и не може оперативният щаб да наложи карантина. Подобно правомощие обаче има местната РЗИ. На местните власти е препоръчано да се разшири търсенето на заразени и контактни.
За болница „Св. Иван Рилски“ са направени проучванията на всички пациенти, които са били контактни през последните 14 дни, каза директорът на РЗИ-София д-р Дончо Пенчев. И във втората клиника по гастроентерология са открити един лекар и един пациент, които са били в контакт с първия доказан пациент в хематологията. "Имаме миграция на заболяването към провинцията - случай на пациенти, които са лежали в болницата, прибрали са се по домовете и там са доказани с коронавирус", добави Пенчев.
Мутафчийски заяви, че ин витро процедурите и трансплантационните процедури засега са отменени.
Всяка мярка, която е за разхлабване, винаги трябва да се прави под условие, че това би довело до по-висока заболяемост. "Когато политиците говорят за разхлабване на мерки, трябва да кажат на българските граждани, че това ще доведе до влошаване на епидемиологичната обстановка. В цял свят политиците възприеха този начин на говорене, че отхлабването на мерките ще доведе до влошаване на ситуацията, но трябва зорко да се наблюдава ситуацията и ако трябва, да се даде отстъпление от разхлабването на мерките", коментира още Мутафчийски. "Пълна карантина в продължение на 14 дни не е решение, много държави приложиха и пълна забрана за излизане от вкъщи или до 100 м. Но това не е панацея", каза още ръководителят на щаба.
"До момента в страната са направени 27 000 PCR теста, за които имаме сведения. Нашата цел е да правим по 7 хиляди теста седмично, с които да обхващаме 1 на всеки 1000 български граждани", съобщи директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев. Три групи са приоритетните за изследване. Първата група е на медицинския персонал – най-вече лекари на първа линия и екипи на Спешна помощ. Втората група са белодробно болните. Третата група са болни от трудови колективи, свързани с националната индустрия.
На сутрешния брифинг днес стана ясно още, че риск от затваряне на болницата във Видин няма.
7,3 % от тестваните 820 души в Банско имат антитела за Covid-19
820 жители на Банско вече са изследвани за коронавирус от 12 април досега, каза д-р Татяна Джупанова от местното РЗИ, цитирана от БНР. Само петима са показали наличие на прясна вирусна инфекция, но без тревожна симптоматика. 60 лица са дали положителни проби за антитела, което прави 7,3%.
„Прави ми впечатление, че през последните дни ние нямахме хора с IgM– с ранните антитела, вече идваха смесени и с късни“, допълни д-р Джупанова. Тя очаква завишение на заболеваемостта след Великденските празници.
0800 14 515 – безплатен телефон ще помага на пациенти с хронични заболявания
Информационна линия в помощ на пациентите с хронични заболявания стартира от днес – 22 април 2020 г. Линията е създадена от Националната пациентска организация и ще бъде в помощ на пациентите всеки работен ден от 9.00 до 18.00 часа.
На номер 0800 14 515 пациенти с хронични заболявания ще имат възможност да получат информация от специалисти в ендокринологията, кардиологията, онкологията, инфекциозните болести и др. На 0800 14 515 пациентите могат да се свържат и с психолог, с когото да обсъдят тревожността или притесненията си в извънредната ситуация. Линията не обслужва спешни състояния.
Телефонните консултации са безплатни за пациенти до края на май 2020 г. За пациенти, за които е необходима консултация по документи или преглед на резултати от изследвания, НПО осигурява възможност за пряка връзка с лекарите във виртуален здравен кабинет, предоставен от Medcare.bg. Информационната линия гарантира достъпа до здравна информация и навременно информиране на хората с хронични заболявания в условията на извънредно положение, без да отменя консултацията с техния лекуващ лекар. Повече информация за специалистите, които приемат обажданията, може да бъде получена на информационния портал на НПО за пациенти в условия на COVID – www.covid.npo.bg.
2579 души са тествани от 6 април до днес в частни лаборатории с бързи тестове за антитела, показва статистиката на сайта www.labtestcovid19.com. От тях в 56 случая са регистрирани положителни проби за антитела IgG, а в 39 случая - за антитела IgM. Първото означава, че тестваният е прекарал инфекцията, а второто, че заразата е в ранен етап. Има и 25 проверени, при които са открити и антела IgG, и антитела IgM. Тестваните с по-бавните, но считани за "златен стандарт" PCR-тестове са 93, от които 3-ма са дали положителна проба да коронавирус. Статистиката в сайта се базира въз основа на извършени тестове от лицензирани лаборатории в страната, които са се регистрирали в системата и споделят данни.