58-годишна жена беше задържана за поставяне на ботокс без съответната правоспособност, съобщиха от полицията.
Арестът е станал на 28 март в Перник. Служители от сектор „Противодействие на икономическата престъпност“ задържали жената в апартамент в пернишкия кв. „Изток“.
В жилището се извършвали манипулации по поставяне на ботокс без съответната правоспособност и разрешително за дейността.
Иззети са различни медикаменти и пособия, използвани в незаконната дейност. Предстои назначаване на експертизи, които да установят произхода и годността им.
Жената е задържана с полицейска мярка до 24 ч. Образувано е досъдебно производство и работата продължава.
"СЕГА" припомня:
Ботулиновият токсин, по-известен като ботокс (ботокс е търговска марка по подобие на "Ксерокс" и производителят му се разграничи от скандала у нас, тъй като той не засяга истинския ботокс, а само други продукти на същата основа), е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Вместо това, у нас масово се прилага в козметични салони от хора, които претендират да имат медицинско образование, но нямат такова. Според специалиста по медицинско право Мария Шаркова, до момента е имало сигнали по тази тема, но не е последвала адекватна реакция от здравните власти.
Както приляга на козметични салони, ботулиновият токсин се рекламира из социалните мрежи и често се предлага на промоция, с което лесно се привличат пациенти. В същото време не е ясно какъв точно ботокс се използва в тези козметични салони, защото те не подлежат на регулация и поръчват продукта онлайн, без никакъв контрол на произход, съдържание и пр. "Ние не знаем въобще по какъв начин тези лекарствени продукти от какви държави се внасят нелегално", коментира Мария Шаркова пред БНР. В случаите с пострадалите жени тя допусна включително възможно разминаване между описаната концентрация и реалната – например вместо 50 единици - 500. Необходимо е да се регламентира точно и ясно кои от тези дейности са само медицински и могат да се извършват само в лечебни заведения. Необходимо е и да се завиши контролът, обобщи Мария Шаркова.
Сериозни проблеми има и с лечението. То изисква ботулинов антидот, но той не е регистриран официално в България и повечето болници не разполагат с флакони, за да го прилагат. Първата пациентка например, от която започна разплитането на проблема, е лекувана по случайност навреме с медикамента. "Жената имаше късмет, че във ВМА бяха останали няколко флакона, които ни предоставиха”, уточни лекуващият я лекар доц. Мария Димитрова.
Проблемът с антитоксина е, че в ЕС няма разрешен за употреба лекарствен продукт, който съответства на INN Botulinum antitoxin. В България също няма разрешен за употреба съответен лекарствен продукт по национална процедура. В такива случаи, когато лечението в страната е без алтернатива и в интерес на здравето на пациентите, държавата има начин да внесе лекарството. То може да бъде внесено от търговец на едро по искане на лечебно заведение за болнична помощ, припомнят от „Заедно с теб“. Масово обаче болниците не разполагат с антитоксина, а той е животоспасяващ и при други състояния. Същият препарат например спасява при отравяне тип ботулизъм, включително при бебета.
Масово пациентски и съсловни организации призоваха за проверки на козметичните салони, осигуряване на антитоксин за всички болници и регламентиране на този неясен, но крайно популярен продукт. Полемиката обаче подсказва, че подобни подводни ями ще се разкрият и при други подобни процедури.