Живеещите по централната софийска улица „Цар Иван Шишман“, както и по съседните улици, не искат след приключването на мащабния й ремонт, започнал на 11 май, на собствениците на ресторанти и кафенета да се разреши да разположат маси по улицата. Собствениците на имоти по „Шишман“ искат гаранции, че броят на местата за паркиране ще се запази и не са съгласни още заведенията да ограждат улични площи със саксии и кашпи. Това стана ясно по време на среща на главния архитект Здравко Здравков с представители на инициативни комитети и Фейсбук групи, създадени заради реконструкцията на улицата.
В сайта Peticiq.com вече е организирана и подписка по темата, в която досега са се включили над 320 души. „Живущите на ул. Цар Иван Шишман“ и в карето между улиците „Граф Игнатиев“, „Георги С. Раковски“, бул. Цар Освободител“ и „Васил Левски“ се обявяваме категорично против поставяне на маси и столове на паркоместата пред заведенията за обществено хранене (барове, сладкарници, ресторанти), както и ограждането на тези места с кашпи, колчета или по друг начин по протежение на ул. „Цар Иван Шишман“ или съседните улици. Промяната от паркоместа в места за ползване от заведенията с маси и столове би било начало на комерсиализация на улицата, аналогична на бул. „Витоша“, който от невинно рекламирана пешеходна зона деградира до градски кошмар. Места на улицата, принадлежни към заведения, са в интерес само на няколко заведения, засега“, пише в аргументите за откриването на подписката.
Според авторите й допускането на открити части на заведения по „Шишман“ ще доведе до закриване на малките магазинче по улицата и до обединяване на заведенията в по-големи заведения. „Шумът от изнесените на улицата заведения ще тероризира живеещите. Шумът ще е особено силен в тясната улица поради ехото в отсрещните фасади. След вечерния час клиентите ще си допиват по тротоарите, шумът ще продължава. Работното време ще е на практика от 6.00 до полунощ поради зареждане и чистене. Боклукът по улицата ще нарасне. Закриването на паркоместа ще доведе и до изтласкване на автомобили в съседните улици, където паркирането и сега е затруднено“, се изброява по повод очакваните вредни последствия.
„Всичко това се предлага с фрази за кокетни масички, столчета, кашпи, цветя, тих разговор, приятно, спокойно място и пр. подвеждащи реторики. Ние обаче не искаме кръчми под прозорците си“, обобщават авторите на подписката.
В началото на дискусията арх. Здравко Здравков опита да отклони въпросите за разполагането на декинги и кашпи по „Шишман“с пояснението, че те не са част от строителните дейности, които се изпълняват в момента. „За да се избегнат спекулации,искам ясно да заявя, че в проекта за строителните работи по ул. „Цар Шишман“ не участват декинги. Те не са предмет на днешната дискусия. Целта ни е да завършим проекта в рамките на оперативна програма „Регионално развитие“, която финансира обновяването на централните софийски зони 2 и 4. В Зона 2, в която е "Шишман", попадат още ул. „Граф Игнатиев“, „Солунска“, работите по които вече са приключени. В същата зона е и ул. "6-ти септември", чийто ремонт предстои. Приключени са и дейностите в градинките „Кристал“ и „Климент Охридски“ пред СУ, изброи Здравков.
„Тези декове и кашпи, които бяха споменати, в нашия проект за ул. "Шишман" са разположени така, че да могат и да се поставят, и да не се поставят, и да се местят. Те са премествяеми и като конструкция“, добави арх. Радомира Методиева от архитектурното студио „А.Д.А“, спечелило конкурса за реконструкцията на централната част на София.
Въпреки това участниците в дискусията най-често се интересуваха от това дали след края на ремонта на "Шишман" на заведенията ще бъде разрешено да изкарат маси на улицата. "Искаме кратък и ясен отговор на този въпрос", настояха от Фейсбук групата "Ремонт Шишман". "Както се случи и при ремонта на ул. "Граф Игнатиев" и "Солунска", направихме обща схема, в която се изследваха възможността за летни градини. Това нещо ще се направи и на "Шишман". Ако има техническа възможност и не възпрепятстват пешеходците и не пречат на живущите, там също ще се определят такива места. Ако няма възможност, въпреки че единият тротоар е 1,5 м, а другият - 2 м., това нещо ще се изследва допълнително. Поемам ангажимент в рамките на 2 месеца да се изработи такава схема", отговори арх. Здравков.
„Гарантира ли се, че 56 паркоместа в участъка от ул. „Паренсов“ до площад „Народно събрание ще се запазят?“, поинтересува се друг живеещ на "Шишман". С паркоместата по вече ремонтирания участък на ул. "Цар Иван Шишман" - от ул. "Граф Игнатиев" до ул. "Паренсов", местата за паркиране по улицата ще бъдат 56, отговориха проектантите.