Медия без
политическа реклама

Артисти 2 месеца работели без доход заради МФ и МК

Това написа директорът на габровския театър Петко Койчев в гневно обръщение до управляващите

21 Дек. 2023Обновена
Петко Койчев
Петко Койчев

Директорът на габровския Драматичен театър "Рачо Стоянов" Петко Койчев се разгневи на управляващите в поредица от емоционални постове в социалните мрежи. Той обвини Министерството на финансите и Министерството на културата, че ред плащания за провинциалните театри закъсняват и артисти са принудени да работят без заплащане. Заради неодобрени суми дългоочакваната премиера на габровския театър - "Портретът на Дориан Грей" се отлага от 20 януари за 1 февруари 2024 г., пише той във "Фейсбук".

Постът му идва на фона на решението в бюджет 2024 да бъдат отпуснати 68 милиона повече за култура, предизвикано не на последно място и от протестите на сектора през ноември и декември. Петко Койчев е актьор в Габровския театър от 2010 г., а през 2018 г. след конкурс е назначен за негов директор.

"Защо ли? Поради една много проста причина! Няма пари! А защо няма пари? Попитайте Министерство на финансите и Министерство на културата", пише Койчев. "Едните нямали лимит и чакали едни пари, а другите незнайно защо не ги отпускали! Над 50 фирми и над 20 артиста чакат плащания от 01 ноември 2023 г. само от габровския театър, но ние не сме единствените. Повече от половината театри са със спрени плащания! Списъкът с неодобрени плащания на габровския театър е 15 страници!!!!!!".

"Фирмите, всяка от които приключва финансовата година, не се вълнуват от лимитите на Министерство на финансите и Министерство на културата! Те чакат плащане! Артистите, които сме наели на хонорар и 2 месеца, повтарям два месеца работят без доход, не ги вълнува, че едните не отпускат лимит на другите, все тая им е!", заявява още Петко Койчев. В афекта си директорът нарича управляващите "Циркаджии и невъзпитани хора в Парламента, злобни малки душици в Министерски съвет, готови да отмъщават, безхаберници в администрацията ... закривай!". 

По телефона за "Сега" Койчев коментира, че с днешна дата се очаква "колегите от Министерството на културата да получат тъй желаните лимити, тоест пари от Министерството на финансите, с които да се разплатят поне с хонорарите".

Той обясни още, че в този случай театрите и другите сценични институти ще могат да платят поне на нещатните си сътрудници и се надява най-късно утре (в последния работен ден преди Коледа - б.р.) това да се случи. "Всички тези хонорари ние дължим на хората от независимия сектор – било за сценография, режисура, авторски права и т.н. Това са хора, които не са на заплати, те са независими артисти, които ние наемаме. За жалост, дори и големи имена, с които работим – популярни телевизионни звезди, не са си получили хонорарите, което е доста обидно", изтъкна Койчев. Той посочи Яна Борисова, Мариета Голомехова, Милен Апостолов, Асен Блатечки, Мария Сапунджиева, Кристина Янева като творци, които чакат от два месеца заплащане за отдавна извършен труд.

"Но всички останали плащания към бизнеса трябва да бъдат прехвърлени през 2024 г., което ни поставя в доста неприятна ситуация. Голяма част от фирмите са ни дали материалите, които са ни трябвали, предварително – без да сме ги платили, защото сме в партньорски отношения. Само че с това забавяне от 3 месеца, което ще стане реално, прехвърляйки плащанията през януари, тези отношения на доверие вече се нарушават", допълни още Петко Койчев. 

В отделен пост във "Фейсбук", публикуван два дни след първия, директорът разяснява методиката на финансиране на театрите. "Над 13 години ни се обясняваше, че театрите работят на делегирани бюджети и че директорът преценява сам как да разпределя средствата. Обаче! Всички държавни сценични културни институти сме второстепенни разпоредители към Министерството на културата, тоест ние не сме последната инстанция. Всичките ни финансови потоци минават с одобрението на МК и то във всеки един момент може да задържи и да отлага одобрението на даден разход..., защото няма лимит например".

Емоционалните му постове събраха шумно одобрение от театрали, близки до опозицията, като бившата съветничка на Румен Радев, сега драматург на Плевенския театър (който до 2022 г. бе воден от директора на Народния Васил Василев), Гергана Пирозова и актрисата Нона Йотова. Директорът на Габровския театър обаче изрично подчерта, че постовете му не съдържат политическа нотка, а и по закон, като заемащ тази позиция, той няма право да е политически ангажиран.

Койчев припомни, че е участвал в отрасловия съвет между МК, синдикати и работодатели, на който министърът на културата Кръстю Кръстев е показал впечатляващ бюджет за следващата година. Ако той бъде гласуван и се приеме, ще развърже ръцете на системата много сериозно, вярва директорът. Остават обаче въпроси за цялостното финансиране на сектора, тъй като сегашната методика на делегирани бюджети според него и много от колегите му е погрешна. 

Днес доц. Христо Павлов, директор на Симфониета Враца, на свой ред съобщи пред Offnews, че от страна на Министерство на културата има неразплатени 450 хил. лева, които културният институт дължи към творци, доставчици и партньори. "МК провежда антиполитика", заяви той пред сайта. 

 

ЗАБАВЯНЕ

В същото време от забавяне на плащания се оплакват и други сектори. Както "Сега" писа, едва през декември бе изчистено плащането на коледните добавки на пенсионерите. Забавиха се и плащания за стипендии на учениците, и други разходи. Една от причините може да е късното влизане в сила на бюджета за 2023 г. В право на отговор по повод публикацията от финансовото министерство отрекоха да бавят разходи и се аргументираха с датите на постъпване на искания от отделните разпоредители. Не е ясно обаче колко дълги етапи на съгласуване са минавали различните решения на подготвителен етап.

При гласуването на бюджет 2024 след протест на гилдията парите за култура бяха увеличени с 68 млн. лв. допълнително над първоначално заложения ръст от 70 млн. лв. До това решение се стигна след извънредна среща на лидерите на партиите, подкрепящи правителството. Самият финансов министър Асен Василев е в остро противопоставяне с представители на сектора и счита, че той няма капацитет да усвои по-сериозно финансиране.  

Последвайте ни и в google news бутон