Във връзка с възможността за използване на Дунавското хоро в новогодишната нощ, както по традиция от години се практикува у нас с настъпването на 12-ия час след поздравителната реч на държавния глава, от Министерството на културата припомнят, че правата за публичното използване на музикални, литературни или аудио-визуални произведения по закон се уреждат предварително от организаторите на събития. Държавата не е собственик на правата и тиражираните твърдения в този дух са неверни, допълват от пресцентъра на културното ведомство.
Запитванията относно изпълнението и възпроизвеждането на публични места на Дунавското хоро се появиха вчера, след като ден преди Нова година от „Музикаутор“ предупредиха, че то не е фолклор, не е народна музика, а си има автор, и всеки, който пуска мелодията, без да се е съобразил със закона и да е заплатил за лицензионните права, може да бъде санкциониран, като санкцията е в размер от 2000 до 20 000 лева. Забраната важи за ресторанти, дискотеки, хотели.
Автор на Дунавското хоро е композиторът Дико Илиев, който го създава преди 85 години, докато работи с оркестъра на 36-и пехотен полк в Оряхово, припомни БНТ. Наследниците на музиканта са защитили творбата му с авторски права до 2056 г. и всяко нейно публично изпълнение трябва да е законово уредено.
Съгласно Закона за авторското право и сродните му права, авторът (или негов наследник) има изключителното право да използва създаденото от него произведение и да разрешава използването му от други лица. Авторът на музикално, литературно или аудио-визуално произведение, което е разгласено, дава предварително и писмено съгласие за публично изпълнение на живо или чрез запис, за излъчване по безжичен път, за предаване или препредаване по кабел и т.н.
Съгласието може да се даде индивидуално от автора или неговите наследници чрез регистрирана организация за колективно управление на права, каквато в случая е „Музикаутор“. Договорите, с които се отстъпва правото за публично изпълнение на произведения по време на концерти, се сключват с организаторите на концертите, които осигуряват мястото на провеждането, технически и други средства, участието на изпълнителите и разгласяването на концертите, независимо за чия сметка става това.
Авторското право се закриля, докато авторът е жив и 70 години след неговата смърт, напомнят от Министерството на културата. Дико Илиев си отива от този свят в края на 1984 г.
От „Музикаутор“ уточняват, че Министерството на културата отговаря за контрола дали Дунавското хоро звучи с валиден музикален лиценз, или не, а проверки в новогодишната нощ не са изключени. Доста общини са се погрижили предварително и са уредили заплащането на авторските права, за да го използват, но това далеч не важи за всички заведения…