След разкрития за нарушения при избора писателката Елена Алексиева отказа наградата за роман на годината за своя "Вулкан", връчена й снощи от Национален дарителски фонд "13 века България". Проблемът е, че Борис Минков, който е редактор на романа, е и член на журито, което е нарушение на устава на фондацията. Не е ясно защо е допуснато това.
"Преди малко подкрепих и споделих поста на Амелия Личева, в който тя цитира членове от устава на наградата "Роман на годината" на НДФ "13 века България", с които до момента не бях запозната – и няма как да съм била, – но които очевидно са нарушени драстично. Ето защо не намирам в себе си морални основания да приема избор, направен по този начин, и отказвам наградата ", написа в своя профил във Фейсбук Елена Алексиева. "Оповестявам го тук неформално, а официално ще го направя в понеделник, когато ще бъде възможно да съобщя решението си на ръководството на Фонда", добавя тя.
"Единственото, което искам да подчертая, е убедеността си в професионалните качества и морала на Борис Минков, който е редактор на романа и член на журито. Сигурна съм, че в своите действия и решения той е бил напълно добросъвестен. За съжаление това не отменя допуснатите груби нарушения. Те обаче няма как и не следва да бъдат приписвани индивидуално на членовете на журито, тъй като проблемът е доста по-дълбок", коментира още тя.
„Вулкан“ на Елена Алексиева спечели националната награда за български роман на годината „13 века България“ на официална церемония в галерия „Средец“ на Министерството на културата снощи. Романът е публикуван през 2023 г. от издателство „Жанет 45“, негов редактор е Борис Минков, а оформлението на корицата е дело на художничката Люба Халева. Елена Алексиева и през 2019-а спечели конкурса на Националния дарителски фонд „13 века България“ с романа си „Свети Вълк“.
Останалите романи, номинирани за националната награда за български роман на годината „13 века България“, бяха „Екстаз“ от Радослав Бимбалов, „Дом за начинаещи“ от Емануил Видински, „Не ви познавам“ от Теодора Димова, „Рана“ от Захари Карабашлиев и „Тук живее Йожи“ от Надежда Радулова.
Ето как издателят и собственик на "Жанет 45" Манол Пейков обобщава, също в социалните мрежи, създалата се неприятна ситуация.
"Съставът на журито на наградата (по необяснима традиция) бе държан в тайна до деня на връчването.
По време на церемонията става ясно (използвам сегашно историческо време, защото аз го научих едва днес), че сред членовете на журито е доц. Борис Минков – който също така е редактор на романа на Елена Алексиева.
Тази сутрин в социалните мрежи Веселина Седларска и Амелия Личева повдигнаха – съвсем основателно, според мен – въпроса за евентуалния конфликт на интереси – и как това е било допуснато от организаторите...
Развръзката: преди минути Елена Алексиева обяви (също в социалните мрежи), че в понеделник ще върне наградата по принципни съображения, свързани с възникналите съмнения за нейната безпристрасност".
Гафът е безспорен и е изцяло в градината на организаторите, отчита Манол Пейков, като добавя, че е убеден в етичността на редактора Борис Минков и вярва, че той просто не е провидял конфликта на интереси.
"Свалям шапка на Елена Алексиева, която можеше (като други нейни колеги по света и у нас, попадали в подобни ситуации в други епохи) съвсем спокойно да си налегне парцалите и да изчака бурята да отмине – но избра да постъпи принципно и достойно. (Прочее, постъпката й е още по впечатляваща на фона на солидното парично измерение на наградата, което би могло да осигури на един писател няколкомесечна спокойна работа върху следващия му/й ръкопис), коментира Пейков.
Националният дарителски фонд „13 века България“ за 13-и път организира конкурса за български роман на годината. Журито бе в състав проф. Милена Кирова (председател), проф. Пламен Дойнов, проф. Мюмюн Тахиров, доц. Борис Минков и д-р Яница Радева.
„Вулкан“ е роман, който се гради върху експеримент с маргиналното, за да предложи алтернативен поглед към българския преход, посочи проф. Милена Кирова, цитирана от БТА, като прочете мотивацията на журито за избора. По думите ѝ в романа има изобилие от колоритни персонажи и многопластов наратив.