Един от най-прочутите български музиканти - Константин Марков, е починал тази сутрин на 71-годишна възраст след усложнения от COVID-19. За кончината съобщи радио "Зи Рок", позовавайки на семейството му.
Косьо Марков е сред хората, поставили основите на съвременната българска рок музика. Влиза в първата българска рок група - "Бъндараците" в края на 60-те години. През 1976 г. основава група "Тангра", чийто басист бе до смъртта си.
"Не съм потиснат от случващото се (б.ред. - пандемията от COVID-19), защото имам една свобода на духа. Наслаждавам се на малките неща", сподели Косьо Марков в последното си интервю пред "Z-Rock".
Константин Марков е роден на 3 октомври 1949 г. в София. Като юноша в средата на 60-те - най-вече благодарение на "Бийтълс" и "Ролинг Стоунс" - се увлича по рок музиката. Междувременно майка му, която е учител по музика, го научава да свири на пиано. Той обаче хваща баскитарата, защото иска да свири рок с "Бъндараците".
В началото на 70-те е част от акомпаниращите състави на Емил Димитров и Лили Иванова. Преди на сцената да излязат звездите, тези групи често правят самостоятелни изпълнения с кавъри на любимите си и най-популярни по това време западни групи. Именно на тези концерти Марков придобива ценен музикантски опит.
Основава "Тангра" заедно с първия ѝ вокалист Сашо Гривната (Александър Петрунов), с когото вече са свирили заедно в университета, предимно песни на "Дийп Пърпъл". Освен Косьо на баса и Сашо, във формацията е и друга легендарна личност от онова време - китаристът Личо Стоунса (Илия Караянев), и Антон Бубев (Капъша) – на барабаните.
Първоначално "Тангра" имат известни проблеми с Концертна дирекция заради липсата на клавишни инструменти, но записват допълнителни партии на клавишните и тръгват на концерти из страната. Сред ранните им хитове е "Ако имаш време" по музика на Тенко Славов, с която печелят "Младежкия конкурс за забавна песен" през 1978 г.
На следващата година "Тангра" отново печелят конкурса, този път с песента "Очакване" и вокалист Вили Кавалджиев. Групата пробива с "Нашият град" (музика Борис Карадимчев и текст Александър Петров) и "Богатство". Те са записани със Чочо Владовски. През 1982 г. издават и дебютния си албум, озаглавен "Нашият град", но скоро след това се разпадат.
Косьо Марков и Дани Ганчев възстановяват "Тангра" през 1984 г. Стилът е нов - ню уейв, и "Тангра" става първата група в България, свиреща в това направление. От този период са хитовете им "Оловният войник" - по музика на Косьо и стихове на А. Петров, "Жулиета", "Бъди, какъвто си", "Делник" и "До последен дъх". Вокалист на формацията вече е Станислав Сланев - Стенли. През 1986 г. "Тангра" заминават да свирят в скандинавските страни. През 1990 г. Марков се завръща в България и групата се разпада.
През 1992 г. заедно с Кирил Маричков основават първото българско рок радио „Тангра“. То съществува около десет години.
В последните години свиреше и в сборната формация "Легендите".
Със смъртта на Косьо Марков българската музикална сцена загуби още една непрежалима фигура, след вокалиста и лидер на група P.I.F. Димо Стоянов.
Поклон пред паметта му!