"Мозъчно гниене" е дума на годината на Оксфордския университет, обявиха лингвистите на престижното висше училище днес. Brain rot e усещане за влошаване на умственото и интелектуално състояние, особено вследствие на прекомерна употреба на безсмислено и нискокачествено съдържание в интернет. Изборът на университета отразява важни културни тенденции, свързани с влиянието на дигиталното съдържание върху човешкото съзнание, обясняват експертите.
Интересното е, че терминът brain rot се използва за първи път още през XIX век от американския философ и писател Хенри Дейвид Торо в класическия му труд „Уолдън, или Живот в гората“ (1854). Разсъждавайки върху културните и социалните болести на своето време, Торо пише: „В Англия търсят средства срещу картофената болест, но защо никой не потърси средства срещу умствените болести (brain rot), които са много по-разпространени и опасни?“.
В съвременния контекст този израз придоби нов живот, ставайки популярен в социалните мрежи и културните дискусии. Според данни на Oxford University Press честотата на употребата на фразата е нараснала с 230% през 2024 г. Младото поколение, особено представителите на поколения Z и алфа, активно използват този термин, за да опишат състоянието, при което прекомерната консумация на съдържание – например безкрайно гледане на кратки видеоклипове в TikTok или Instagram – води до намалена способност за концентрация, влошаване на паметта и отслабване на аналитичните способности.
CONFIRMED: @OxUniPress select 'brain rot' as the 2024 Oxford Word of the Year 🧠📱#OxfordWOTY pic.twitter.com/9syhA0JZIW
— University of Oxford (@UniofOxford) 2 декември 2024 г.
Нискокачественото съдържание като източник на „гниене на мозъка“
В съвременния дигитален свят brain rot се използва също и за обозначаване на самото нискокачествено съдържание, което предизвиква пристрастяване. Пример за това е популярната сред децата тенденция със „Скибиди-тоалетна“ – кратки анимации, изобразяващи абсурдна борба между пеещи тоалетни с човешки глави и „хора-камери“. Подобни явления моментално привличат вниманието, но не носят никаква смислова или образователна стойност, стимулирайки „цифрова леност“ на мозъка.
Освен краткотрайните последици, като усещането за празнота след безкрайно разглеждане на социалните мрежи, brain rot носи и дългосрочни рискове. Те включват неспособност за задържане на вниманието върху сложни задачи, затруднения при четене на дълги текстове и дори формиране на логически връзки. Това е сериозно предизвикателство за обществото, в което успехът все по-често се измерва със способността за обработка и анализ на информация.
Общественото признание на проблема
Думата на годината беше избрана от кратък списък от шест израза, а окончателното решение беше взето чрез онлайн гласуване, в което участваха около 37 хиляди души. Популярността на brain rot сред гласувалите подчертава колко явно и разпознаваемо е това явление в ежедневието.
Миналата година думата на годината беше rizz, която означава „чар“ или „привлекателност“ – съкращение от думата „харизма“. Този контраст подчертава смяната на фокуса: ако през 2023 г. вниманието беше насочено към социалните качества и взаимодействието, то през 2024 г. в центъра на дебатите са заплахите, свързани с информационното пренасищане и влиянието на дигиталните технологии върху мисленето.