Писателят Борис Акунин е сложен в списъка на терористите и екстремистите на Росфинмониторинг. Това е службата, която се бори срещу прането на пари и срещу средствата, придобити от тероризъм, съобщиха няколко руски сайта. 67-годишният Акунин фигурира в списъка с истинското име Григорий Чхартишвили. Той е японист, дълго е бил сред ръководителите на известното списание "Иностранная литература". Известни са криминалните му произведения с главен герой Ераст Фандорин. Акунин има задълбочени интереси по руска история. Има издадени 9 тома "История на руската държава". Издателството, което работеше с него в Русия, от известно време спря да го разпространява. Няколко часа преди съобщението на Русфинмониторинг Акунин публикува в "Телеграм" откъс от 10-ия том, който обхваща периода на Ленин и Сталин, тъй като не знае дали ще бъде издаден скоро в Русия. Още от 2022 г. книгите му започнаха да бъдат изземване от книжарниците.
От 10 години живее във Великобритания и Франция. Силно критичен е към режима на Путин.
"Медиазона" отбелязва, че в списъка до името на Чхартишвили има звездичка, което означава, че срещу него се води криминално разследване за екстремистка дейност.
Междувременно прокремълските медии, позовавайки се на източници в службите за сигурност, съобщиха, че срещу Акунин се води разследване "за разпространение на лъжи за руската армия и призиви за екстремистка дейност". Ще бъде обявен за издирване.
Сайтът dp.ru твърди, че конкретният повод е интервю на Акунин уж с Володимир Зеленски. Мнимият разговор е направен от известните пранкъри Вован и Лексус. Там Акунин оправдава украинските удари с дронове по руски градове, но казва също така, че Украйна не може да победи Русия при сегашното състояние на нещата. Казва, че путинският режим е пристъпен и че поражението на Путин ще е победа за руския народ.
Будни Зазеркалья: писателя Бориса Акунина внесли в перечень «тeррористов и экстрeмистов» Росфинмониторинга.
— Ёшкин Крот (@yoshkinkrot) 18 декември 2023 г.
«Я сейчас испытываю те же чувства, что очень многие из нас... У нас ощущение, что Россия — тяжело больна, может быть, даже смертельно больна» © Борис Акунин pic.twitter.com/rf4VOiLilL
Миналата седмица депутатът Андрей Гурулев заяви, че Акунин трябва да бъде унищожен заради думите си за руските военни. "Кой е този Акунин? Враг! Врагът трябва да бъде унищожен. Не знам кога ще пристъпим към това - къде се намира, тук, в чужбина? Той е човек, който иска поражението на страната си, желае убийството на руския човек, той трябва да бъде унищожен", заяви депутатът.
Акунин коментира вкарването му в регистъра на терористите и екстремистите така:
"Искаше ми се да отговоря пренебрежително, нещо от типа "какво ми пука как ме наричат тези масови убийции (в оригинала той визира тежко престъпление опреди 10 г. на бандата на т.нар. цапки в село Кушчовка, в което убиват 12 души, в това число 4 деца). Но не става дума за мен. И това не е Кушчовка. Това е моята нещастна родина, управлявана от престъпници. Хората, които живеят там - дори и онези, които още не го съзнават, са заложници. Какво още ги чака?
Макар и дреболия, забраняването на книги, обявяването на някакъв писател за терорист, това в крайна сметка е важно събитие. Книги в Русия не са забранявани от съветско време. Писатели не са обвинявани в тероризъм от времената на Големия терор (30-те години на XX век при управлението на Сталин).
Това не е глупав сън, в крайна сметка това се случва в Русия наяве. Пазете се, не губете себе си, ако сте в Русия. А ако сте се махнали, но ви е много тежко в чужбина и обмисляте да се върнете, не се връщайте. Нощта ще става все по-черна и по-черна. Но след това винаги съмва".
През 2000 г. Акунин е обявен за писател на годината в Русия; получава наградата „Антибукър“ за романа си „Коронация“. Номиниран е за местния „Букър“ през 2000 г. и за наградата на Асоциацията на британските писатели на криминални романи „Златни и сребърни ками“ през 2003 г. за „Азазел“. Тиражите на книгите му в Русия надхвърлят 10 милиона екземпляра. Произведенията му са преведени на български, английски, немски, френски, италиански, японски и други езици.
По творбите на Акунин са създадени филмите „Азазел“, „Турски гамбит“ (чието действие се развива в България през Руско-турската война от 1877-1878 г.) и „Статски съветник“.