Медия без
политическа реклама

Тарантино триумфира на „Златните глобуси”

А големият губещ на вечерта е "Ирландецът"

06 Яну. 2020Обновена
Куентин Тарантино с екипа на "Имало едно време ... в Холивуд", предвождан от малката Джулия Бътърс.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Куентин Тарантино с екипа на "Имало едно време ... в Холивуд", предвождан от малката Джулия Бътърс.

Куентин Тарантино заслужено триумфира на раздадените тази нощ в САЩ за 77-и път награди "Златен глобус". Това са последните от многобройните награди за кино отвъд океана, връчвани преди очакваните на 13 януари номинации за "Оскар".

Асоциацията на чуждестранната преса в Холивуд отличи неговия "Имало едно време... в Холивуд" за най-добър филм - комедия или мюзикъл, най-добър сценарий, а Брад Пит е най-добрият актьор в поддържаща роля през изминалата година. Другите основни отличия – най-добра драма и най-добър режисьор (Сам Мендес), изненадващо отидоха при „1917”, посветен на Първата световна война. Хоакин Финикс беше избран за най-добър драматичен актьор за своето изпълнение в „Жокера”. В речта си, посветена на глобалното затопляне, Финикс отправи молба към знаменитостите да ползват частни самолети по-малко.

Рене Зелуегър очаквано бе наградена за драматична роля, влизайки в кожата на Джуди Гарланд в "Джуди". А за най-добър актьор в мюзикъл или комедия спечели Тарън Еджъртън, също за превъплъщение в действителна личност - Елтън Джон в "Рокетмен" (с награда и за най-добра песен). Най-добра комедийна актриса е Нора Лъм за „Сбогуване”. Известна с артистичния си псевдоним Аквафина, Лъм е първата жена от азиатски произход, която печели в тази категория.

А с музиката си за "Жокера" исландската композиторка Хилдур Гунадотир пък стана първата дама, носителка на "Златен глобус" за най-добър саундтрак. 

Най-добър чуждоезичен филм неизненадващо е южнокорейският „Паразит”, който се превърна в един от хитовете на годината. Него българската публика ще може да види на голям екран на предстоящия през март "София филм фест", стана ясно днес. 

Големият губещ на вечерта се оказа „Ирландецът”, номиниран в 5 категории. Той не получи нищо, освен няколко шеги от водещия Рики Джървейс. Подобно е положението и с другия фаворит на "Нетфликс" "Брачна история", който бе с най-големия брой номинации за годината - 6, и все в престижни категории. Филмът заслужи само "глобус" за поддържаща женска роля на Лора Дърн. Без награда остана и третият филм на стрийминг платформата "Двамата папи". 

Освен "Нетфликс" късата клечка изтегли и "Дисни", който се пусна в състезанието за най-добра анимация с двата си най-успешни касово филми на всички времена - "Цар лъв" и "Замръзналото кралство 2". В тяхната конкуренция (както и на "Играта на играчките 4", Пиксар/Дисни) спечели "Търсенето на Линк" на малкото анимационно студио "Лайка". 

В телевизионните категории големият победител е британката Фийби Уолър-Бридж, създателка и титулярка на Fleabag, който спечели в категорията „сериал (мюзикъл или комедия)”, а самата тя заслужи „Златен глобус” и за най-добра актриса в категорията.  „Наследници” на HBO взе награди за най-добър драматичен сериал и главна мъжка роля на Брайън Кокс.

С две статуетки си тръгна и екипът на нашумелия „Чернобил” (HBO) - за най-добър минисериал и за изпълнител на поддържаща роля (Стелан Скарсгард). Ръсел Кроу, който бе сред наградените актьори в тв категориите, не можа да пристигне на церемонията заради бушуващите в Австралия пожари. 

 

А ето и някои от шегите на Рики Джървейс, който за последен (пети) път бе водещ на церемонията:

„Кевин Харт беше уволнен от Оскарите заради някои обидни туитове. Моля!? За мой късмет в Асоциацията на чуждата преса в Холивуд почти не говорят английски. Те нямат представа какво е Туитър. 

„Тази вечер щяхме да монтираме откъс в памет на починалите творци, но когато видях списъка — той не беше достатъчно расово разнообразен. Бяха предимно бели хора и си казах - не, не и когато аз съм водещ”. 

„Никой вече не се интересува от филми, никой не ходи на кино.  Всички гледат „Нетфликс”. В това шоу трябва просто да изляза и да кажа:,„Браво, „Нетфликс”, ти спечели. Всичко”.

„Ирландецът” беше невероятен… и много дълъг. Той не беше единственият епичен филм. „Имало едно време в Холивуд“ също - почти три часа. Леонардо Ди Каприо отишъл на премиерата и до края на филма приятелката му вече била твърде стара за него“. 

„Светът трябваше да види Джеймс Кордън като дебело коте. Той се появи така и във филма „Котки“. Но никой не го видя. А отзивите?  Шокиращи. Четох един, според който това е най-лошото нещо, което се е случило на котките, след кучетата". 

„Компаниите, за които работите, са невероятни - „Епъл“, „Амазон”, „Дисни”. Ако ИДИЛ открие стрийминг платформа, вие веднага ще звъннете на агента си, нали?”

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата