Рядко се случва парламентът да гласува каквото и да е без пререкания и ненужно дълги дебати. Днешното гласуване обаче беше именно такова изключение. Става въпрос за пожизнените пенсии, които общо 10 български творци ще получават заради заслугите им към развитието на българската култура.
Законопроектът беше гласуван без нито един глас "против" или "въздържал се".
Предложението е на Министерски съвет, беше внесено в края на октомври м.г., а паричните награди са пожизнени и са в размер на 700 лв. Те са за актьорите Владимир Пенев (познат не само от театъра и телевизията, но и като служебен министър на културата през 2013 г.), Ели Скорчева (която донесе редица награди на българското кино с ролята си в "Уроците на Блага"), Георги Стайков (изиграл Ростислав във филма "Вчера"), Мартина Вачкова, Антон Радичев, народната певица Руска Стоименова, пианистката проф. Милена Моллова, журналистката Даниела Кънева, преводачът Андрей Манолов и писателката и драматург Рада Москова - майка на Теди Москов.
"Сега" припомня, че пожизнените пенсии бяха измислени от Вежди Рашидов по времето, когато беше министър на културата. До това се стигна след като през 2010 г. естрадни звезди се оплакаха, че заради изчезнали документи от бившата Концертна дирекция не могат да получават пенсия. Законът влезе в сила на 1 януари 2013 г., а първите пенсии, оказа се, са били отпуснати още преди инициирането и написването му. Лили Иванова, която и днес пълни концертните зали, например е предложена през 2011 г., но започна да получава пенсия за заслуги едва през 2019-а, когато такава бе присъдена и на режисьорите Георги Дюлгеров и Христо Ганев, актьора Иван Иванов, писателя Анжел Вагенщайн и проф. Анатоли Кръстев. (Трима от тези петима вече не са между нас.)
Сагата с пожизнените пенсии се задълбочи още повече, когато през 2021 г. тогавашният министър на културата Боил Банов искаше да прокара тайно списък с 65 певци и музиканти по повод 55-ата годишнина на "Златния Орфей", който впоследствие претърпя доста промени. По-късно имаше и още държавни парични награди, но някои бяха отпускани не пожизнено, а за срок от 3 години.
Все още остават неясни критериите, по които артистите получават творческа пенсия. Безспорно в сегашния, а и в предишните списъци става въпрос за хора с огромни заслуги към българската култура, но те попадат в кюпа с други. Правят впечатление възрастовите разлики на номинираните - някои са удостоени на преклонна възраст, а други - едва навършили годините за пенсия.