Медия без
политическа реклама

До 30 дни КЕВР ще одобри по-ниски цени на газа от август насам

Депутатите приеха срокове за преизчисляване на сметки за 150 млн. лева със задна дата

15 Апр. 2020
Шефът на енергийната комисия в НС Валентин Николов (правият в средата) e съгласен, че по-добрият вариант щеше да е 150-те милиона лева, които руската "Газпром" върна на "Булгаргаз", да се инвестират в газовата мрежа на България. Но имало правни пречки.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Шефът на енергийната комисия в НС Валентин Николов (правият в средата) e съгласен, че по-добрият вариант щеше да е 150-те милиона лева, които руската "Газпром" върна на "Булгаргаз", да се инвестират в газовата мрежа на България. Но имало правни пречки.

До средата на май Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) трябва да одобри нови цени на природния газ за всеки месец от 5 август 2019 г. до 31 март 2020 г. Това решиха депутатите с промени в Закона за енергетиката. На тази основа ще бъде определено и кой колко у нас трябва да получи от надвзетите 150 млн. лв., които руската компания „Газпром” върна на българския газов търговец „Булгаргаз”. Това обаче е само началото на тежка процедура за преизчисляване на сметките по дългата верига от вноса до крайния потребител.  

С решенията за всеки отделен месец енергийният регулатор ще промени и цените, по които крайните снабдители продават на своите клиенти, в съответствие с цената на обществения доставчик. Затова в 7-дневен срок от влизането в сила на законовите промени въпросните снабдители трябва да предоставят информация и доказателства на КЕВР за количествата природен газ, които са закупили за месеците от август 2019 г. до март 2020 г.  Ако даден снабдител е купувал природен газ от различни търговци, КЕВР ще измени цената му само за количествата, доставени от „Булгаргаз”. Същият принцип ще се прилага и при определянето на цените, по които продават производителите на топло- и електроенергия, ползващи газ.

След като комисията одобри тези изчисления, идва ред на „Булгаргаз” да пресметне сумите за всеки месец, които трябва да върне на всеки от своите клиенти, и да сключи споразумения за възстановяване на парите. Държавното предприятие разполага с 20 дни за уреждането на тези въпроси. Парите трябва да се върнат в рамките на 2 седмици от подписването на споразуменията.

Следващите преизчисления са работа на топлофикациите и газоснабдителите. В срок до един месец, след като "Булгаргаз" им възстанови дължимото, те трябва да калкулират разликата между това, което са им платили техните клиенти по старите цени, и новите цени. След като бъде изчислена, получената разлика трябва да бъде приспадната от следващата сметка на абоната. Ако новата фактура е за сума, по-малка от надвзетите пари, ще се правят прихващания и от по-следващите сметки.  Пари по банков път ще получат само онези, които вече не са клиенти на съответното дружество и не са му длъжници.

Клиентите на „Булгаргаз”, които са доставчици на снабдители, неприсъединени към газопреносната мрежа, ще разполагат с 14 дни, за да им възстановят разликите между старите и новите цени, решиха още депутатите.

 

ИДЕИ

При обсъжданията в парламента депутатът от БСП Атанас Костадинов заяви, че възстановяването на 150-те милиона не е най-добрата идея: "Имахме много по-ефективен възможен момент – да останат в "Булгаргаз" и БЕХ и под ръководството на парламента да се насочат стратегически към разширяването на газовата инфраструктура. Повече потребители означава и по-ниски средни цени", бе логиката на Костадинов.

Това срещна принципно разбиране сред колегите му от ГЕРБ, но те изтъкнаха, че такъв вариант в конкретния случай не е приложим. "Абсолютно съм съгласен - щеше да е по-добре да инвестираме тези средства. Но ние сме в хипотезата, в която трябва да върнем парите, защото те не са били на „Булгаргаз” и не са били на „Газпром”. Те са били надвзети на непазарен принцип", обясни шефът на парламентарната енергийна комисия Валентин Николов.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата