Медия без
политическа реклама

4 дни по-късно АЕЦ "Козлодуй" призна за авария

Това е човешка грешка, правим анализи защо се е случила, заяви шефът на централата

25 Юни 2024
Шефът на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов каза, че подобни аварии са се случвали и друг път, но не се е шумяло за тях, защото не били опасни.
Илияна Димитрова
Шефът на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов каза, че подобни аварии са се случвали и друг път, но не се е шумяло за тях, защото не били опасни.

Четири дни след появилата се информация за авария в АЕЦ "Козлодуй" шефът на атомната централа Валентин Николов призна за него. И то на фона на изказването само няколко часа по-рано на служебният министър на енергетиката Владимир Малинов, който директно отрече да има изпускане на радиоактивна вода.

Николов обаче призна за такъв инцидент, станал при спирането на 6-ти блок и довел до разлив на радиоактивна вода. Според шефа на централата положението било овладяно, нямало изтичане в околната среда, както и опасност за работещите в АЕЦ.

"Получи се човешка грешка, за съжаление. Осем кубика са изтекли, но няма никаква опасност. Това е в хермозоната, тя е специално създадена за подобни аварии. Всичко е почистено", каза пред bTV Николов.

Ден преди това ядреният експерт проф. Георги Касчиев съобщи за 30 кубика теч на радиоактивна вода по време на ремонта на 6-и блок на атомната електроцентрала. Той също каза, че това е било в рамките на херметичния обем на блока и не е имало никаква опасност за околната среда. Касчиев обаче бе притеснен за работниците, които по това време са били на смяна. 

Шефът на АЕЦ "Козлодуй" отрече работещи да са имали досег с теча. Няма облъчени. "Няма никаква опасност. Аз също бях там, с моя син, който от две години е в АЕЦ", каза Николов. Той обясни, че всички е почистено, премахнати са топлоизолация и покрития, които са имали досег с водата, която съдържа борна киселина и е силно корозионна.

По думите му подобни аварии са се случвали и друг път, но не се шумяло за тях. И допусна, че раздухването на случая сега може би има други цели.

„Това не е първата авария, при която изтича такава вода, но когато се чуе „радиоактивна вода“ и хората се притесняват. Ние имаме списък от събития, които, ако се случат, трябва да уведомим Агенцията за ядрено регулиране (АЯР). Това събитие дори не присъства в този списък, но все пак ние уведомихме агенцията“ - така Николов обясни защо не е имало дни наред официално съобщение за аварията.  

Все пак той не омаловажи съвсем инцидента. „Въпросът е много сериозен. Служителят е отстранен. Сега се правят анализи от АЯР. Всички работници постоянно минават специални обучения, но трябва да видим какво още трябва да се направи, така че постоянно да се мотивират хората", каза Николов.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата