Медия без
политическа реклама

Американската ТЕЦ "КонтурГлобал" реши да се върне в експлоатация

Държавата иска да увеличи акционерното си участие в централата

Днес, 10:46
Служебният енергиен министър Владимир Малинов се срещна с изпълнителния директор на ТЕЦ "КонтурГлобал", за да договори възобновяването на производството на електроенергия от въглищната централа.
Служебният енергиен министър Владимир Малинов се срещна с изпълнителния директор на ТЕЦ "КонтурГлобал", за да договори възобновяването на производството на електроенергия от въглищната централа.

От 1 януари до края на март 2025 г. т.нар. "американска" ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3" ще възобнови своята работа, като натовари трети и четвърти блок. Това са се договорили ръководството на централата и министърът на енергетиката Владимир Малинов във вторник.

Припомняме, че преди седмица служебният премиер Димитър Главчев разпореди на енергийния министър Владимир Малинов да извърши проверка на спряната въглищна електроцентрала и намерението на мажоритарния собственик в бъдеще тя да се развива само областта на  ВЕИ – слънце, вятър и батерии. Държавната „Националната електрическа компания“ притежава 27% дял в централата и доскоро изобщо не се сещаше за него. Сега служебният кабинет реши да води разговори за бъдещето на централата, след като се появиха проблеми с производството на достатъчно електроенергия и скок на цената й на борсата, а редица енергийни експерти прогнозираха опасност от режим на тока тази зима.

От юли 2025 г. държавата ще поиска чрез НЕК да увеличи акционерното си участие в ТЕЦ "КонтурГлобал", а с това и участието си в оперативното управление на двата блока на централата, съобщи още министър Малинов. Той обаче не посочи какъв дял от собствеността иска да придобие на държавата и на каква стойност. В момента мажоритарен собственик със 73% е американският инвестиционен фонд KKR.

Според Малинов  двата блока на централата се намират в добро техническо състояние и могат да осигурят необходимата електроенергия, за да се балансира електроенергийната система на страната и тя да не бъде толкова зависима от внос.

Изпълнителният директор на ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3" Васил Щонов обяви, че още на следващия ден започва подготовката за връщане на персонала, който беше освободен по-рано тази година. Той уточни, че за да заработят двата блока, трябва да бъдат върнати на работа поне 150 души. 

"Категорично искам да заявя, че режим на тока в България дори и при влошени метеорологични условия", увери още енергийният министър. И допълни, че след като работим на обединен пазар, нямало подобен риск, като целта е единствено "да се намали дефицита и България да е в стабилна позиция".

Малинов посочи, че вече е натоварен на пълна мощност шести блок на АЕЦ "Козлодуй" след плановия ремонт, при което атомната централа осигурява над 2000 мегавата електроенергия за България. 

Освен това седем от блоковете на държавната ТЕЦ "Марица Изток 2" също са в експлоатация, а в края на тази седмица се очаква да приключи плановият годишен ремонт и на осми блок. По този начин ще бъдат осигурени още 1000 мегавата електроенергия. В периода от януари до март се предвижда квотата за регулиран пазар на ТЕЦ "Марица Изток 2" да бъде увеличена, за да се гарантира, че за домакинствата ще има достатъчно електроенергия на предвидима цена, одобрена от КЕВР.

"От тази гледна точка домакинствата трябва да са спокойни - регулираният пазар на електроенергия е осигурен и към днешна дата над 1/3 от електрическата енергия се осигурява от АЕЦ "Козлодуй", друга 1/3 - от въглищните централи от региона, а останалите около 20% - от мощности, базирани на воден ресурс и с покупки от страна на НЕК на свободен пазар", каза Малинов. Енергийният министър обясни, че причината за допълнителното натоварване на въглищните централи са понижените водни запаси вследствие на засушаването, което намалява капацитета на водноелектрическите централи.

От срещата на енергийния министър с ръководството на ТЕЦ "КонтурГлобал" не стана ясно дали и нейната електроенергия ще бъде изкупена на фиксирани цени за регулирания пазар и дали това е условието централата отново да заработи на въглища тази зима. По-рано този месец изпълнителният директор Васил Щонов заяви пред журналисти, че за централата не е изгодно да работи на свободния пазар и че са имали очаквания през юни държавата отново да ги включи в регулирания пазар. Тогава обаче решението е било взето в полза на държавната ТЕЦ 2.

Припомняме, че в края на февруари 2024 г. изтече 15-годишният договор за изкупуване на тока, произвеждан от "американската" ТЕЦ "Марица Изток 3", от държавата на фиксирани цени. Така централата бе принудена да излезе на свободния пазар, но ръководството й реши да прекрати дейността й. През март бяха съкратени 160 работници, а след това още 160.

Втората най-голяма въглищна централа в България - ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток" смени собственика си, след като през 2022 г. американският инвестиционен фонд KKR купи предишния собственик "ContourGlobal" за 2.16 млрд. долара с идеята да разшири присъствието си в областта на възобновяемите източници. 

Последвайте ни и в google news бутон