Медия без
политическа реклама

Антикорупционният фонд установи нарушения за трасето до “Порт Доган“

30 Март 2022
Схема на начина на възлагане на дейностите.
Антикорупционен фонд
Схема на начина на възлагане на дейностите.

Груби законови нарушения откри Антикорупционният фонд при удълбочаването на Варненското езеро. Работата по водното трасе започна преди две години, след като в района като инвеститор (портът в село Езерево и ТЕЦ "Варна") се появи Ахмед Доган.

Фондът твърди, че Държавното предприятие „Пристанищна инфраструктура“ е нарушило Закона за обществените поръчки, възлагайки „ин хаус“ процедура за удълбочаване на държавното дружество „Транспортно строителство и възстановяване“ (ТСВ). Било е ясно, че дружеството няма капацитет да извърши подобни услуги, а и предметът му на дейност е съвсем различен. В последствие в нарушение на закона ТСВ превъзлага дейността на частни изпълнители - консорциума „ЕС Билд“. Договорът с него е за 393 млн. лв., от които до момента са платени почти 370 млн. ТСВ сключва договори и с други изпълнители на стойност 43 млн. лв. Но вместо от „ЕС Билд“, в крайна сметка дейността във Варненското пристанище е извършена от специализирани руски кораби дълбачки, собственост на компанията "Гидрострой", регистрирана в Калининград. Липсва публична информация за договора, сключен между ТСВ  и „ЕС Билд“, както и за договора между „ЕС Билд“ и „Гидрострой“, твърди Антиикорупционният фонд. Нещо повече - 100 % държавното ТСВ отказва информация за тези договори дори на принципала си – министъра на транспорта.

„За да е законосъобразно ин хаус възлагането, е било необходимо ТСВ доказано да разполага с необходимите ресурси и капацитет за изпълнение на възложените му дейности. При ин хаус възлагане законът не предвижда възможност за превъзлагане на дейността (изцяло или частично) на други изпълнители“, коментира Даниела Пенева, правен експерт в Антикорупционния фонд. „В нарушение на закона възложената на ТСВ дейност е превъзложена, при това многократно, и изпълнителят по договорите практически е заменен, поради което възникват основателни съмнения за законосъобразността на възлагането, изпълнението и контрола“, смята тя. И ТСВ ЕАД на свой ред нарушава Закона за обществените поръчки, като сключва договор с консорциума „ЕС Билд“, отново без да организира обществена поръчка, а чрез „прилагане на вътрешни правила“ и избор на изпълнител от специално изготвен за целта списък.

По случая са сезирани министъра на вътрешните работи Бойко Рашков и Народното събрание. Реално казусът отдавна е при тях, след като няколко пъти Рашков бе питан за удълбочаването в рамките на парламентарния контрол. За развитие по случая досега не е съобщил. 

 

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?