Връщане на ставката от 20% ДДС за ресторантите е предвидено в пакета данъчни промени за 2024 г. Срокът на действие на по-ниската ставка от 9% изтича в края на тази година и Министерството на финансите няма намерение да го удължава.
Министерството на финансите публикува днес проектите за промени в данъчните закони за догодина. От тях става ясно, че за разлика от ресторантьорите и туристическите пътувания, през 2024 г. ще се запази нулевата ставка ДДС за хляба и брашното. Срокът й се удължава до 30 юни 2024 г. като в мотивите е записано, че това се прави заради "необходимостта от смекчаване на въздействието на високите цени на хляба върху домакинствата и особено върху уязвимите групи".
Тази сутрин министърът на финансите Асен Василев обясни пред журналисти след участието му в традиционната бизнес закуска, организирана от Американската търговска камара в България, че продължават разговорите с представители на ресторантньорския и туристическия сектор за запазване на 9% ДДС и за тях.
Преди седмица финансовият министър е провел разговори с представители на ресторантьорския бранш, както и с хотелиери и туроператори, за да обсъдят по-ниските ставки ДДС за тези дейности, въведени по време на ковид-пандемията. Тяхното действие бе удължавано на два пъти и изтича в края на тази година.
Ресторантьорите са предложили пакет мерки за изсветляване на бизнеса, както и за повишаване на осигурителните прагове на работещите в бранша, но в замяна на това да не бъде повишена ставката на ДДС върху продажбите. Едно от предложенията е заведенията да минат на патентен данък.
Министър Василев обясни, че ако се прецени, че мерките, предлагани от бизнеса, ще са по-доходоносни за бюджета от повишението на ДДС, то тя може да остане на нивото си от 9%. Специално за преминаване към облагане с патентен данък, Василев коментира, че България вече е излязла от този режим на облагане и е възможно да има трудности отново да започне да се прилага. Очаква се НАП да също да даде становище.
Премиерът Николай Денков наскоро също коментира, че няма причини по-ниската ставка ДДС за ресторантьорите да остане да действа и догодина. "Ресторантският бизнес е във възходящ тренд, има повишен брой туристи, не виждам основание това да остане", каза Денков на зададени въпроси за бюджета за 2024 г.
"Драматични промени в данъчните ставки няма да има за 2024 г. Данъчните ставки и за бизнеса, и за хората, остават същите. Единственото, което в момента е предвидено, е връщане на данъчната ставка на 20 процента на предковидните нива за ресторантите", посочи още Василев.
РЕАКЦИЯ
Първата реакция на новината за отпадане на 9% ДДС за рестораньорите и връщане на старото положиние от 20% дойде от депутатите от ГЕРБ. Те почти веднага беше посрещнаха на нож тази възможност и дадоха специална пресконференция в парламента, на която го обвиниха, че Асен Василев взима еднолични решения, без да ги съгласува първо с управляващото мнозинство и по-конкретно с тяхната група.
Герберите бяха категорични, че няма да подкрепят подобно предложение заради предизборни ангажименти, които са поемали, и настояват първо да се проведе разговор с бранша и след това да се преценява дали да бъдат променяни данъчни ставки. Всъщност тук въобще не става дума за данъчна промяна - просто действието на временната мярка за 9% ДДС за ресторантьорите изтича на 31 декември 2023 г.
Депутати от ГЕРБ бяха недоволни и защо финансовият министър така с лека ръка отхвърля искането за въвеждане на патентен данък за ресторантьорите.
Припомняме, че облагането с патентен данък у нас е регламентирано от Закона за местните данъци и такси. Този се прилага за определени икономически дейности и е само за търговци с годишни обороти под 50 000 лв. Размерът на патентния данък - фиксирана сума за съответната икономическа дейност, се определя и събира от общинските съвети. Така за една и съща дейност в различните населени места в страната, се плащат различни данъци.
ПРОЦЕДУРА
Има един месец за обсъждане на данъчните закони, разговорите ще продължат и ще се види реално до какво решение ще се стигне като обаче трябва да подсигури, че хазната няма да загуби, каза министър Василев.
Той напомни, че заради ваканцията на парламента до 6 ноември няма да може да се приемат данъчните закони преди бюджета, както е редно, а и самото гледане на бюджета ще бъде изтеглено във времето по тази причина.
По закон бюджетът за новата година трябва да бъде внесен от правителството в Народното събрание за приемане до 31 октомври.
ОЩЕ ЗА ДАНЪЧНИТЕ ПРОМЕНИ: