Медия без
политическа реклама

Бизнес и синдикати договориха с премиера помощи за скъпия ток до месец

19 Окт. 2021Обновена
Архив: БГНЕС
Архив: БГНЕС

Още с октомврийските сметки за ток фирмите и всички небитови потребители на електроенергия ще получат от държавата компенсации заради рекордните цени на енергийната борса. Това договориха работодателските организации и синдикатите на среща с премиера Стефан Янев и част от министрите в служебния кабинет.

Докато течаха разговорите, пред Министерския съвет се провеждаше протест, организиран от бизнеса и синдикатите с искане за незабавни и несимволични компенсации заради високите цени на тока. По обяд за два часа протестиращи собственици на малки фирми и работници от големи предприятия блокираха пространството пред Министерския съвет и движението на автомобили в "триъгълника на властта" бе спряно.

"Небитовите потребители на ток ще получат компенсации за август, септември и октомври с октомврийските си сметки", заяви пред БНР председателят на КНСБ Пламен Димитров. Точната сума ще бъде изяснена до утре, както и откъде ще дойдат парите. Очаква се мярката да бъде приета на утрешното заседание на кабинета. 

"Ресурсът е наличен в бюджета. Няма проблем с парите. Въпросът е откъде", посочи Пламен Димитров. Той уточни, че става дума за 100-150 млн. лв. на месец.

За месеците ноември 2021 г. - март 2022 г. компенсациите ще бъдат осигурени от заем от 1 млрд. лв. от Фонд "Сигурност на енергийната система", обясни Димитров. Заемът ще се обслужва от БЕХ със свръпечалбата, реализирана от резкия скок на цената на електроенергията на борсата. 

Във Фонд "Сигурност на енергийната система" влизат парите от въглеродни емисии и таксата „Задължение към обществото“, която плаща бизнест като част от потребената електроенергия. Във фонда има натрупани над 2 млрд. лв.

Обмисля се и промяна на методиката за определяне на цената на т.нар. доставчици от последна инстанция, така че те да не продават ток на най-висока цена.

Днес цената на електроенергията на свободния енергиен пазар достигна рекордните 480 лв. за мегаватчас. Тази цена плаща не само бизнеса, но и всички небитови потребители като училища, детски градини, болници.

Бизнесът и синдикатите излязоха на протест с искане за спешни мерки за овладяване цените на електроенергията.

"Енергийната ламя ще погълне 3 млрд. лв. Ако не се вземат бързи, незабавни и несимволични мерки, ще се стигне до пълен колапс - спиране на предприятия, фалит на търговци, риск от невъзможност за доставка изобщо на електроенергия“, коментира пред БНР Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриални капитал в България (АИКБ).

"Има начин цените да бъдат свалени наполовина само с административни мерки, без законови промени", заяви лидерът на КНСБ Пламен Димитров. Според него това може да се стане с промяна на методиката, по която КЕВР определя цените на доставчика от последна инстанция.

Служебният кабинет вече обяви преди дни, че може да компенсира предприятията с 50 лв. помощ за мегаватчас в периода октомври 2021 - март 2022 г., но това може да стане едва през декември, когато има сформиран кабинет, който да гласува необходимата законова промяна. Намеренията на кабинета бяха необходимити 650 млн. лв. за тази помощ да бъдат взети от свърхпечалбата на държавните енергийни дружества.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата