Медия без
политическа реклама

Бизнес и синдикати се заканват: помощи за тока веднага или протести

Сметките за ток за декември идвали с цени от 320 лв. за мегаватчас

Илияна Кирилова

На 15 януари работодатели и синдикати излизат на съвместен протест в центъра на столицата в "триъгълника" на властта - площада между Министерски съвет, Народното събрание и Президентството. Те ще настояват властта спешно да приеме механизъм за компенсиране на небитовите потребители и през 2025 г. заради високите цени на електроенергията. През 2024 г. фирми, училища, здравни заведения, културни институции плащаха ток на цени до 180 лв. за мегаватчас, като превишението се покриваше от фонд "Сигурност на електроенергийната система". 

"Цената на електроенергията на борсата през декември достигна 320 лв. за мегават час и на 10 януари фирмите ще получат фактурите си декември. В удължителния закон за бюджета е предвиден механизъм за компенсиране, но той още не е приет. Фирмите не знаят какви разходи за ток да калкулират в цената на стоките и услугите, които произвеждат. Те нямат увереност, че държавата ще ги компенсира за скъпия ток тази година. Затова излизаме на протест, за да ги накараме да вземат спешно решение", посочи Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България.

Работодателските организации предвещаха "драматични последици за българската икономика", ако компенсаторният механизъм за скъпия ток не бъде продължен и през тази година. Износителите няма да може да продават стоката си навън, а тези, които продават в страната, ще трябва да вдигнат сериозно цените на продуктите си. Това ще доведе до ръст на инфлацията в страната и до закриване на предприятия и работни места.

Цената на електроенергията на свободния пазар в България през декември е най-високата в ЕС. Тя е с 50% по-висока е от Франция, Германия, Полша, Испания и в пъти по-висока от тази в Скандинавските страни, посочиха представителите на бизнеса.

Пречки и засечки

"За съжаление, не съществува междусистемна връзка между Източна и Западна Европа, за да може да купуваме евтин ток от други части на ЕС.

България е в периферията на електроенергийната система и остава в едно затворено пространство. Не случайно министрите на енергетиката на Гърция, България и Румъния подеха инициативата с призив към Еврокомисията да се увеличат възможностите за пренос на електроенергия към нашия регион, но тази свързаност не се случва", обясни председателят на БСК Добри Митрев. По думите му съществена причина за повишение на цената на електроенергия в региона е, че той осигурява ток за Украйна, а отскоро и за Молдова.

 

Тази помощ не е помощ

Представителите на бизнеса за пореден път подчертаха, че компенсирането им за скъпия ток не е помощ от държавата. Това са парите на фирмите и останалите небитови потребители, иззети от производители и търговци на електроенергия чрез вдигане на цената на тока, които искаме да ни се върнат частично, обясни Васил Велев.

Бизнесът изказа недоволство, че няма възможност да сключва дългосрочни договори за покупка на електроенергия, а е принуден да купува на борсата от сегмента "ден напред". Във Франция, Германия и Италия само 20% от фирмите, пазаруват на борсата, а цените по дългосрочните им договори са 40-50 евро за мегаватчас, посочи Митрев.

Остава голяма загадка защо фирмите у нас разчитат на покупки от борсата "в последния момент", вместо да сключват договори с доставчици, които да им гарантират някаква стабилност и предвидимост на цените.  

Не само ще протестираме в София, но и ще блокираме пътища на 15 януари, обявиха двата синдиката

КНСБ и КТ "Подкрепа". Те застават редом до работодателите в протеста, защото високите разходи на фирмите за ток ги обезкървява за бъдещи инвестиции и повишение на заплатите на работещите. "Компенсациите са жизненоважни не само за бизнеса, но и за училища, детски градини, здравни заведения, културни институти. ВиК операторите не може да си плащат тока, а това обрича голяма част от страната на безводие", добави Йоанис Партениотис, вицепрезидент на КТ Подкрепа. 

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

компенсации за тока