Ново разследване на неправителствената организация "Антикорупционен фонд“ (АКФ) освети шокиращи факти за кадруването в едно от най-важните държавни предприятия - "Булгартрансгаз". Във видео, озаглавено „Газ, роднина, милиционер“, са описани редица политически назначения, уреждане на роднини на висши чиновници на уютни постове и конфликти на интереси. Отделно АКФ е публикувал и разширен списък с 33-ма служители на „Булгартрансгаз“, свързани с партии, корпоративни интереси и държавни контролни органи.
"Булгартрансгаз" е на практика е монополист в преноса на газ в България, като стопанисва редица стратегически обекти в енергийната инфраструктура на страната. Затова е изключително важно какви хора работят там.
Две от скандалните назначения са в Надзорния съвет на дружеството и будят сериозни притеснения за възможно влияние на руски енергийни интереси, коментират от Антикорупционния фонд:
"Един от членовете на надзорния орган - Александър Каназирски, съставя програмата за визитата в София през април 2013 г.на Александър Бабаков, специален пратеник на Владимир Путин по енергийни проекти и заместник-председател на руския парламент. Каназирски е собственик на множество компании, една от които - „Протеус Мениджмънт“ ЕООД, дължи над 220 хил. лв. на НАП и наскоро беше спомената в разследване на BG Elves за заобикаляне на икономическите санкции срещу Русия.
Председател на Надзорния съвет на „Булгартрансгаз“ от 2014 г. до днес е Кирил Георгиев, бивш общински съветник на ГЕРБ в София, който съчетава този пост с още два – шеф е на дирекцията в АЕЦ "Козлодуй", отговорна за изграждането на 7-ми и 8-ми блок и е служител на гръцкото частно дружество „Митилинеос“, което търгува с руски газ.
Прави впечатление, че много от назначенията са свързани с партия ГЕРБ.
От АКФ припомнят, че Делян Димитров, съпруг на пиарката на ГЕРБ Севделина Арнаудова, е бил член на Управителния съвет на "Булгартрансгаз" от януари 2015 г. до началото на 2023 г.
Антон Георгиев, зет на ген. Тодор Коджейков (бивш телохранител на Бойко Борисов и началник на Правителствения авиоотряд), работи в дирекция "Управление на договори“ в газовия оператор.
Таня Цветкова, бивш началник на политическия кабинет на енергийния министър на ГЕРБ Теменужка Петкова, е главен специалист „Проекти и финансиране“ в „Булгартрансгаз“ и заедно с това работи в ресорното министерство в отдела, контролиращ енергийните проекти, финансирани със средства от ЕС.
Разследването "Газ, роднина, милиционер" вади на светло и забележителни семейни връзки в кадруването.
Преди да стане служебен енергиен министър, Владимир Малинов бе изпълнителен директор на "Булгартрансгаз", а неговата половинка Георгица Стоянова е член на важната Комисия за защита на конкуренцията (КЗК) от 2016 г. насам, издигната от ГЕРБ.
Интересен фамилен "клъстър" се е оформил около Юлия Ненкова, шеф на КЗК също от 2016 г., майка на депутата от ГЕРБ Александър Ненков и свекърва на Пламена Ненкова, бивш служител в „Булгартрансгаз“, в момента заместник-изпълнителен директор „Международни отношения и бизнес развитие“ в „Главболгарстрой Холдинг“ (компанията, която изненадващо се отказа да работи по разширяването на газохранилището „Чирен“, което е подопечно на Булгартрансгаз", а министърът Малинов дори не поиска неустойки).
Провалената поръчка за разриряването на "Чирен" е обект на разследване на Европейската прокуратура, започнало от лятото на миналата година.
И още един "семеен детайл" - изпълнителният директор на „Главболгарстрой“ Мая Пенчева, подписала договорите за разширението на Чирен, е съпруга на Пламен Пенчев, главен специалист „Управление на капацитети“ в „Булгартрансгаз“.
Разследващият екип е открил и странни връзки между „Булгартрансгаз“ и Държавната агенция „Национална сигурност“ (ДАНС). В редиците на газопреносното дружество се трудят немалко бивши служители на ДАНС, някои от които – като Иван Стефанов и Ганчо Ганчев, специалисти „Защита на критичната инфраструктура“, са работили за бившата Държавна сигурност.
Опасни връзки
"Описаната палитра от свързаности повдига сериозни въпроси за независимостта на “Булгартрансгаз“ и за ефективността на държавните органи, призвани да контролират дейността му", коментира директорът на АКФ Бойко Станкушев. „От способността на „Булгартрансгаз“ пълноценно да служи на обществения интерес, както и от тази на регулаторните органи да осъществяват ефективен контрол върху важни решения на ръководството на дружеството, зависят стратегически енергийни проекти. Както видяхме с провала на опитите за разширение на газохранилището в Чирен, залогът е висок. Подобни проекти включват разходване на милиарди левове европейско и национално финансиране и поставят на карта сигурността и рентабилността на енергийните доставки“, изтъква Станкушев.
От АКФ са изпратили въпроси до „Булгартрансгаз“ - по какви критерии са назначавани описаните в разследването кадри и дали са провеждани конкурси за тези позиции. Имат питания и до ДАНС и КЗК. Още чакат отговорите.
С разкритията на АКФ може да се запознаете тук.