Премиерът Бойко Борисов инспектира строителството на магистрала "Европа" в компанията на вицепремиера Томислав Дончев и регионалния зам.-министър Николай Нанков. Борисов по традиция бе заел шофьорското място в джипа, а камера следеше всяка дума и движение на пътуващите "инспектори".
"Щом видиш чакъла и можеш да се усмихнеш. Вижте каква красота - от гола нива до магистрала, възхити се премиерът, докато прекосяваше района на Сливница. Той не пропусна да похвали строителите: "Голям напредък виждам, не сте спирали". И попита дали всички работници по магистралното трасе получават редовно заплатите си. "Дай боже до Нова година, всичко да е минало, всеки да ходи където иска", пожела си гласно министър-председателят.
"Само няма да се предавате на червените", обърна се работник към Борисов, а той отвърна: "Те първо това (магистралата) ще спрат".
"60% от проекта е готов. Мостът е готов, пътните панели също. Мрежи също има на отсечката", докладва на шефа си зам.-министър Николай Нанков. И уточни: "Крайният срок за изграждането е 2021 г., но мисля, че ще сме готови по-рано - през есента."
ЕВРО
По време на инспекцията вицепремиерът Дончев "преговаряше" пред камерата антикризисните мерки на правителството в икономиката. Но издаде и някои нови ходове. Едно от иновативните предложения на България към европейските партньори е част от средствата от бюджета на ЕС за следващия програмен период да започнат да се харчат авансово - още сега, за подкрепа на икономиката. Бюджетът на ЕС за 2021-2027 г. още не е приет.
Друга идея, споделена от Дончев, е средствата от Програмата за развитие на селските райони спешно да се препрограмират и да се насочат към бързи мерки за земеделието в условия на коронакриза. За целта обаче е необходимо разрешение от ЕК.
Томислав Дончев разкри подробности за икономическите мерки за фирмите у нас: "Ще има нулева административна тежест за микро и малките фирми. Ще се стараем сключването на договорите да е по електронен път, никой няма да караме да праща проекти. Надявам се да стигнем до малките занаятчии, фризьорските салони, кафенета - надявам се да достигнем 20 000 фирми. Тези предприятия с няколко наети души, но на които разчитат семейства", допълни вицепремиерът.