Провали се последният опит на България да блокира в Европарламента окончателното приемане на пакета "Мобилност", който урежда правата и задълженията на превозвачите. С голямо мнозинство бяха отхвърлени и трите инициативи, които имаха за цел да попречат на новото европейско законодателство в сферата на транспорта и да осигурят по-благоприятна регулация за дейността на българските превозвачи.
Първата инициатива, която имаше за цел да отмени позицията на Съвета на ЕС за командироването на шофьори, бе отхвърлена с 469 срещу 218 гласа при 7 въздържали се. Втората, противопоставяща се на позицията на Съвета на ЕС за времето на шофиране, събра 524 гласа "против", 162 гласа "за" и 9 "въздържали се. Третата, предназначена да блокира позицията на Съвета на ЕС относно каботажа (правото на чужди превозвачи да извършват вътрешни превози в друга държава), бе отхвърлена с 513 гласа срещу 174 подкрепили я и 8 въздържали се.
Отделно внесените близо 60 поправки към основните текстове бяха отхвърлени до една. Тяхната цел бе да забавят процедурата, но светкавичното им отхвървяне с голямо мнозинство, показа, че са били безсмислени.
На България не остава друг ход, освен да продължи битката си в Съда на ЕС координирано с още 8 източноевропейски държави, заявиха българските евродепутати. Литва и Полша вече заявиха намерение да оспорят пакета "Мобилност". Министърът на транспорта Росен Желязков също увери, че България подготвя дело пред Съда на ЕС срещу пакета "Мобилност". Към делото са поканени да участват още Румъния, Унгария, Латвия, Малта, Кипър и Естония.
Според прессъобщението на Европейския парламент новото законодателство в сфера на автомобилния транспорт "ще даде яснота за командироването на шофьорите, ще подобри работните условия за тях и ще помогне за борбата с незаконните практики".
Позицията на българската държава и на българския транспортен сектор обаче е, че пакетът "Мобилност" въвежда тежки рестрикции и непропорционални мерки, които ще намалят конкурентоспособността на превозвачите от страните от периферията на ЕС, каквато е България. Това ще ги изтласка от бизнеса, като в него ще останат да оперират единствено компании от ядрото на Евросъюза.
Връщането на камионите на мястото на регистрация на всеки осем седмици и връщането на шофьорите по домовете им на всеки четири седмици - това са мерките, които най-тежко ще засегнат българските превозвачи. Освен това за почивката на шофьорите не може да бъде ползвана в кабината, както досега. А за справяне с проблема с т. нар. фирми "пощенски кутии", транспортните фирми ще трябва да докажат, че извършват значителна част от дейностите си в държавата на регистрация.
"Ще се борим докрай с този непропорционален и дискриминационен пакет", заяви пред БНР Йордан Арабаджиев, председател на Съюза на международните превозвачи.
„Пакетът "Мобилност" раздели Европейския съюз по географски признак. Интересно ми е да разбера как са гласували "Зелените" и как връщането на камионите и водачите в страната по установяване на всеки четири седмици ще направи икономиката на ЕС по-зелена, по-ефикасна, по-здравословна", коментира Арабаджиев.
Според него е спорна тезата, че пакетът "Мобилност" ще подобри условията за работа на водачите на камиони. „Ако български шофьор е в българска фирма, задължително трябва да се върне в България, но ако е в немска - тогава трябва да се върне в България или в Германия. С какво се подобрява животът на този шофьор, когато не му се дава възможност да се прибере до дома или да отиде където желае?! През цялото това време сме настоявали да има възможност за избор на водача, а не да му бъде наложено административно той да почива на точно определено място в точно определен момент“, заяви шефът на Съюза на международните превозвачи.
Българските евродепутати и транспортният сектор имат още една надежда за блокиране на пакета "Мобилност" освен Съда на ЕС - през есента се очаква оценка на въздействието от Европейската комисия във връзка с връщането на камионите. "Там може би ще има изненади, защото това изменение въобще не беше предвидено и не беше в инициативното предложение. То се появи в значително по-късен етап и за него не е правена оценка. Там очакваме по-благоприятно развитие. Освен това очакваме в съда да има възможност да се чуят юридическите и аргументи на двете страни, а не само политическите“, смята Арабаджиев.
"Мисля, че няма еколог с диплома, който да каже, че пътуването на 40% от камионите празни без цел, без заплати за шофьорите е полезно за околната среда. Надеждите са ми насочени към комисаря по транспорт, който освен че идва от Румъния, прави ми впечатление, че има познания, не се е дистанцирал от бранша, че слуша какво казват шофьорите, превозвачите и вижда какво се случва по границите", коментира евродепутатът Андрей Новаков.
Българсите евродепупати се оправдаха за неуспеха си да защитят българския интерес, като заявиха, че Еврокомисията сама се е отказала от първоначалното си предложение за пакета, тъй като в него не е било предвидено нито връщането на камионите, нито на водача.
Приетите правила ще влязат в сила след публикуването им в Официалния вестник на ЕС през следващите седмици, отбеляза Европарламентът в прессъобщение. Правилата за командироването ще се прилагат 18 месеца след влизането в сила на правния акт. Правилата относно времето за почивка, което включва прибирането на превозвачите, ще се прилагат 20 дни след публикуването на акта. Правилата относно връщането на камионите и други промени в правилата за достъпа до пазара ще се прилагат 18 месеца след влизането в сила на акта относно достъпа до пазара.
"Кризата с коронавируса се отразява много тежко на бранша и много фирми значително са намалили обемите на работа, но на фона на днешното гласуване на пакета "Мобилност" ми се струва, че Covid-кризата ще ни се стори съвсем лека“, допълни изпълнителният директор на Съюза на международните превозвачи.