Медия без
политическа реклама

България се родее с Бахрейн и Ямайка по икономическа свобода

Страната ни се срина с 20 места в класацията на института "Фрейзър"

20 Септ. 2023
В най-слабата за България категория – „Правна система и право на собственост“ – липсва осезаемо подобрение.
В най-слабата за България категория – „Правна система и право на собственост“ – липсва осезаемо подобрение.

България рязко влошава представянето си в традиционното международно проучване "Икономическата свобода по света", публикувано във вторник. Страната ни, която преди година бе 23-та, сега се е сринала на 43-о място.

Рейтингът се прави всяка година от канадския институт „Фрейзър“, чийто партньор у нас е Институтът за пазарна икономика. Тази година са включени 165 държави. Оценяват се редица показатели - достъпни ли са банковите заеми, поносими ли са данъците, ефективно и бързо ли действа съдебната система при увреждане на имущество, присвояване на акции или кражба на фирма и много др.  

Най-висок бал събират най-развитите и модерни икономики - Сингапур е №1, следван от Швейцария, Нова Зеландия, САЩ, Ирландия, Дания, Австралия, Великобритания и Канада. Съседката Румъния ни е "отвяла" и в това състезание, като заема 22 място.

А България се намира в компанията на страни от други континенти като Ямайка и Бахрейн. 

"В миналогодишното издание страната ни бе много по-напред основно заради по-разхлабените ограничителни мерки по време на ковид-пандемията, но резултатът и тогава сочеше понижение спрямо предната година. Така с две поредни все по-лоши представяния нивото на икономическата свобода у нас се връща с десетилетие назад", коментират от Института за пазарна икономика, като изтъкват, че силните аспекти в икономиката на страната остават високо оценени, а при най-слабите няма никакво подобрение.

 

Червени лампи 

Експертите на ИПИ обясняват кои са "ахилесовите пети" на България:

В най-слабата за България категория – „Правна система и право на собственост“ – липсва осезаемо подобрение. Особено лошо е представянето на страната при безпристрастността на съдилищата, доверието в полицията и защитата на правото на собственост. Така, докато в останалите членки на ЕС оценките са около 8 точки, резултатът на България е близък и дори по-нисък от този в държави като Руанда, Уругвай, Молдова.  

Слабата правна система и защита на право на собственост спъва инвестициите, предприемачеството и дългосрочното развитие на икономиката и това не може да бъде компенсирано и преодоляно с по-добри постижения в други измерения на свободата, посочват от ИПИ.

"Котвите" 

България има някои котви, които устойчиво осигуряват стабилност през годините и реално показват високи оценки и добро място в класацията на индекса. Такива са ниското подоходно облагане (плосък данък), стабилните пари (валутен борд), ниските мита (членство в ЕС), свободното кредитиране (голям брой банки), обясняват от ИПИ. 

 

Защо свободата е важна

Индексът изследва връзката между свободата и различни аспекти на икономическия и социален живот и илюстрира разликите в развитието между най-свободните ¼  от държавите (41 страни) и най-несвободните ¼ (41 страни). Резултатите показват, че в икономически свободните държави:

  • брутният вътрешен продукт на човек от населението е близо 8 пъти по-висок;
  • доходът на най-бедните 10% от населението е над 8 пъти по-висок;
  • продължителността на живота е с 16 години по-висока;
  • детската смъртност е 9 пъти по-ниска;
  • нивото на бедност от много по-ниско;
  • хората считат себе си за по-щастливи.
Последвайте ни и в google news бутон