Държавата ще гарантира заем на НЕК от 155 млн. лв. за ремонт на авариралата помпено-акумулираща ВЕЦ "Чаира“. Това е решило служебното правителство на днешното си заседание, като държавната гаранция ще бъде вписана в бюджета за 2025 г.
От прессъобщението на Министерски съвет не става ясно сумата от 155 млн. лв. за ремонта на колко от четирите неработещи хидрогенератора на централата е предназначена. Посочва се само, че първоначалното предложение на министъра на енергетиката е било за капиталов разход за 80 млн. лв., но проектът е променен след задълбочени "външни и вътрешни анализи" на авариралите хидроагрегати.
Уникалната по мащаби и значение за националната електроенергийна система помпено-акумулираща ВЕЦ е извън строя от март 2022 г. след неуспешен основен ремонт. При тестовото пускане на един от хидрогенераторите се получи нова авария и оттогава цялата централа не работи, като започнаха продължителни проверки и разследвания. Странното е, че този ремонт, започнал през 2019 г. при управлението на ГЕРБ, е бил възложен не на производителя на оборудването - японската компания "Тошиба", а на румънския консорциум ABB&VoIth Hydro.
Тази година в началото на септември служебният енергиен министър Владимир Малинов посети Япония и разговаря с ръководството на "Тошиба". След тази среща бе съобщено, че „Национална електрическа компания“, която е собственик на ПАВЕЦ "Чаира", съвсем скоро ще възложи директно на японската компания да ремонтира хидроагрегат 1 на централата.
В края на септември НЕК обяви и обществена поръчка за доставка и подмяна на генератори, турбини, системи за контрол, провеждане на изпитвания и въвеждане в експлоатация на два от повредените хидроагрегати - 1 и 4. След продължителни анализи стана ясно, че въпросните два хидроагрегата са неспасяеми след серията аварии, вкл. и заради установената "умора" на метала вследствие на свръхнатоварване. Затова е избрано радикалното решение - замяната им с нови. НЕК обяви 220.5 млн. лева индикативна цена и 3 години и половина срок за изпълнение на поръчката.
Другите два хидроагрегата се ремонтират от румънския консорциум. През август те започнаха монтажа на турбината в турбинната шахта на хидроагрегат 2, където вече са сменени статорните колони. Очаква до края на 2024 година хидроагрегат 2 да заработи в режим на тестове. Чак след като приключи успешно ремонтът му, ще започне работа по хидроагрегат 3.