Медия без
политическа реклама

Цените на парното падат с до 25% от април

Още не е ясно как ще се преизчислят досегашните сметки след поевтиняването на природния газ със задна дата

21 Март 2020
Илияна Кирилова

Топлофикациите в страната ще свалят  цените на парното и топлата вода с  между 8 и 25% от 1 април, след като бе договорено поевтиняване на руския природен газ с 40.3 на сто. Това показват предварителните разчети на Комисията за енергийно и водно регулиране. 

Намалението ще е най-осезаемо в София - 25.14%, и във Враца - 21.27%, а във Варна ще е само 7.84 процента. С малко над 16% ще паднат тарифите за парно и гореща вода в Бургас, Велико Търново и Разград. Плевенчани ще плащат с 14.85% по малко от идния месец, а пловдивчани - с 12.09 на сто. Предстои обсъждане на предложените от КЕВР проценти на 26 март.

 

Още не е ясно как поевтиняването на природния газ със задна дата - от август 2019 г., ще се отрази на досегашните сметки на топлофицираните домакинства - до 31 март, които също трябва да спаднат. Предстои  да се уточни механизмът, по който ще се преизчисляват сметките и ще се връщат надвзетите суми. Преди дни министърът на енергетиката Теменужка Петкова обясни, че има работна група, която усилено търси формулата. Както е известно, бе договорено руската "Газпром експорт" да върне на "Булгаргаз" около 150 млн. лева, надплатени за последните 7 месеца. На свой ред "Булгаргаз" трябва да възстанови на своите клиенти надвзетите пари.

 

Междувременно битовите абонати започнаха да получават февруарските си сметки за парно, които се оказаха доста големи - въпреки че месецът бе необичайно топъл. В социалните мрежи десетки недоволни потребители се питат защо сумите за февруари надвишават тези от по-дългия и значително по-студен януари. Разликата средно е с 20-30 лв.

От "Топлофикация София" обясниха за "Сега", че при определяне на сметките не оказва толкова влияние каква е температурата през съответния месец. Сметките се правят от топлинните счетоводители и те са прогнозни - на базата на потреблението на всяко домакинство през миналия отоплителен сезон, обясниха от пресцентъра на дружеството. И тъй като миналогодишната зима е била с доста по-ниски месечни средни температури, а оттам и топлоподаването по-интензивно, това се отразява на прогнозните сметки, които сега получават потребителите. Едва при изравняването през юни щяло да се изчисли реалното потребление на парно през зимния сезон.

Единствено в сградите, снабдени с топломери с дистанционно отчитане, се правят реални сметки и абонатите  плащат за парно това, което реално са потребили. Тези сгради обаче са много малък дял от потребителите.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

парно, сметки, КЕВР

Още по темата