Медия без
политическа реклама

Делян Добрев заговори открито за корупционно обгрижване на "Лукойл"

Лидерите в некоалицията се събират извънредно в понеделник заради дерогацията за вноса на руски петрол

22 Окт. 2023Обновена
Темата за руския петрол за рафинерията в Бургас пак излезе на дневен ред.
Темата за руския петрол за рафинерията в Бургас пак излезе на дневен ред.

Откритият от депутата на ГЕРБ Делян Добрев огън срещу кабинета заради дерогацията за вноса на руски петрол от “Лукойл Нефтохим Бургас” прерасна в широк политически фронт. Лидерите на партиите в некоалицията се събират извънредно в понеделник да обсъдят искането на ГЕРБ за незабавно прекратяване на дерогацията, независимо, че парламентът е във ваканция и че НС се произнесе по темата буквално преди дни, отлагайки крайния срок до октомври 2024 г. От ГЕРБ съвсем открито упрекват правителството, че не прави нищо срещу “Лукойл”, като сходна критична позиция заема и ДПС. Депутатът Делян Добрев отиде още по-далече и заговори директно за корупционно обгрижване на компанията от политици. Съпредедателят на ПП Кирил Петков отхвърли упреците и обяви, че темата "Лукойл" е за отвличане на вниманието. 

До вдигането на политическото напрежение по темата “Лукойл” се стигна след интервю на Делян Добрев по bTV, в което Добрев бе изключително остър по темата дерогация и обяви, че всеки път, когато поиска отмяната й, премиерът Николай Денков звъни да казва, че ще подаде оставка. Добрев разказа и за друг подарък, направен според него от парламента на компанията - гласувана тихомълком промяна в закона за енергетиката, с която се въвежда изискване в 12-месечен срок 100% от запасите на нефт и нефтопродукти да се съхраняват само на територията на страната. Публична тайна е, че “Лукойл” държи основна част от складовете и това създава бариери на пазара. 

Оказа се, че предложението е внесено от Бойко Борисов, Делян Пеевски, Ивайло Мирчев и Радослав Рибарски, които са подкрепили разработени от МФ текстове. Борисов и Добрев в прав текст си признаха, че не са разбрали какво точно е гласувано. Ден след участието на Добрев, който критикува за дерогацията персонално финансовия министър  Асен Василев, от ГЕРБ поискаха повторно гледане на искането за прекратяване й. 

“Разбрах, че парламентарната ни група ще имаме среща утре за "Лукойл". Прокрадва се тенденция, че дерогацията може да повлияе на цените на горивата. Задавам следния въпрос - откакто имаме дерогация, поевтиняха ли нафтата и бензинът?! Или растат непрекъснато? С какво ни плашат, цената стигаше 4 лева по едно време, при положение, че руският петрол "Урал", благодарение на България е освободен от санкции и влиза и до ден-днешен в рафинерията. България е направила така, че да е защитен руският петрол. Не ние, други... И сега изведнъж страшен страх, защото ще предложим след седмица да няма дерогация. Прави ли Ви впечатление как месеци наред нашето правителство абсолютно нищо не прави срещу "Лукойл". От газа ще печелите по 3 млрд. лв. от построеното от нас, а от "Лукойл" са излезли от джобовете ни 3 млрд. долара”, каза в Добрич пред симпатизанти лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. ОТ ДПС вече обявиха, че ще подкрепят искането за незабавно прекратяване на дерогацията.

СЪМНЕНИЯ 

В интервю пред Нова тв депутатът Делян Добрев отиде още по-далеч, като заговори открито за корупционно обгрижване на интересите на "Лукойл". Добрев не спомена конкретни имена, но попита защо премиерът Николай Денков и финансовият министър Асен Василев се борят със зъби и нокти за "Лукойл". Добрев изтъкна заетата от Асен Василев крайна позиция при договарянето на дерогацията позиция, че ако България не я получи, ще блокира санкциите срещу Русия и нежеланието на "Продължаваме промяната" дерогацията да се отмени, въпреки че потребителите не печелят нищо от нея. "Чувам, че всичко това е заради едни 5 млн. евро на месец", каза Добрев. Добрев отхвърли като несъстоятелен анализ на службите, че рязката отмяна на дерогацията крие рискове, като съобщи, че  непосредствени преди този доклад е имало друг от същата служба с обратното заключение - че рискове няма. "Според първия доклад рафинерията в Бургас може да преработва 27-28 вида нефт - 90% от всички известни 34 вида нефт. Може да преработва без проблем нефт, който не е руски, но е със същите качества. Два дни по-късно се появи втори доклад, който твърди обратното", разказа Добрев. Той попита кой е накарал службата да си промени доклада и обобщи, че се карат от 9 кладенеца вода само и само дерогацията да остане. "С 3 млрд. лв. можеш да си купиш много - политици, наблюдатели. В последните 3 парламента "Лукойл" винаги имаше мнозинство", каза още Добрев. Той обясни, че на срещата в понеделник освен решение за премахване на дерогацията ще се промени и взетото решение 100% от горивата да се държат в данъчни складове в България. Ще поставим базите под контрол на държавния резерв, каза още Добрев. 

БЕЗ ПРОМЯНА 

"За Лукойл не знам какво се случи по-различно в последните 3 седмици, откакто заедно гласувахме решението за дерогацията. Това е отвличане на вниманието от местните теми, вместо да се решават истинските проблеми", коментира пред bTV Кирил Петков. Според него няма никаква нова информация, която да показва, че ако се спре руския петрол, цените на горивата няма да скочат. "Те трябва да го докажат. Искам да чуя реални аргументи, а не просто политически заявки", коментира Петков. Според него ГЕРБ и ДПС започват да работят наистина като една политическа формация, включително чрез подкрепа за едни и същи кандидати на местния вот. "Премиерът Денков се грижи да има правилните политики така, че гражданите да не плащат висока цена. Силата на Денков е, че когато е убеден в нещо, е много твърд", допълни Петков. 

Сходна позиция изрази сутринта пред БНР преди интервюто на Добрев  и финансовият министър Асен Василев. “Това не трябва да е политическо решение, без да се чуят специалистите дали за един месец рафинерията може да сключи нови договори за алтернативен петрол и доставките  да бъдат ритмични, така че да не се застраши работата й”, коментира пред БНР Асен Василев. Той напомни, че вече са направени анализи от министерствата на енергетиката и на икономиката, а също от ДАНС, които препоръчват плавен преход за намаляването на руския петрол и преминаване изцяло към неруски. От тези анализи се е разбрало, че рафинерията в Бургас в момента може да съхранява за 10 дни петрол, а ако трябва да се доставя петрол през Босфора, това ще води до закъснение от 25 дни. "Оттам идва основният риск от преминаването към неруски петрол преди да се изградят допълнителни буферни съдове", обясни Василев. Той обясни, че ако има среща за дерогацията, той ще участва в нея дистанционно, защото в понеделник е извън София и е в отпуск.

 

ДАНЪЦИ

Пред БНР Асен Василев не пожела да коментира дали "Лукойл Нефтохим" се продава, така както заяви пред "Файненшъл Таймс". "Най-добрият вариант е компанията редовно да си плаща данъците. Има забавяне с изплащането на солидарната вноска заради законови пропуски. Те вече са коригирани и предстои да видим дали на 31 октомври "Лукойл Нефтохим" ще плати. Досега са внесли 80 млн. лв. солидарна вноска и 40-50 млн. лв. данък печалба", посочи Василев.

Наскоро от МФ уточниха, че очакват рафинерията да преведе още 270 млн. лв. като солидарна вноска - това е въведеният от ЕК допълнителен данък от 33% върху свръхпечалбата на петролната компания. С последните промени в закона за действието на дерогацията за руския нефт тази вноска бе увеличена на 50% за последното тримесечие на 2023 г.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

петролна дерогация