Цените на горивата у нас падат до най-ниските си нива за последната година и половина. И за първи път от доста време "храната" за дизелови двигатели е по-евтина от бензина.
Вече почти месец масовият бензин A 95 държи средно ниво от 2.55 лв. за литър и така стигна цените непосредствено преди войната в Украйна, показват данните на платформата Fuelo. Миналата година по това време А 95 струваше над 3.20 лв. и стигна своя пик от 3.40 лв. за литър в началото на юли.
Дизелът също бележи най-ниската си цена за последната година и половина. Той вече е по-евтин от масовия бензин А 95. Данните на Fuelo показват, че тази седмица средната цена на дизела е паднала до 2.46 лв. за литър. Преди една година това гориво струваше 3.56 лв.
Спад в цените има и при другите видове горива - пропан-бутан средно се продава тази седмица за 0.94 лв. за литър, а метанът за 2.08 лв. за кг.
"Много фактори влияят на спада на цените на петрола, а оттам и на горивата - като се започне от риска от дефолт на САЩ, мине се през недоброто представяне на китайската икономика и се стигне до опасенията пред растежа на европейските икономики", коментира пред БНТ Светослав Бенчев от Българската петролна и газова асоциация.
В опит да спрат поевтиняването на петрола на 4 юни страните-производителки (ОПЕК) взеха решение да запазят договорените съкращения на добивите до края на 2024 г., а Саудитска Арабия се съгласи доброволно да намали с още един милион барела дневно производиството си през юли. Това веднага вдигна цената на суровия петрол с 1-2 долара за барел, но още на следващия ден тя отново падна до 75.6 долара за барел сорт Брент.
Посоки
"От известно време цената на петрола се движи между 70-80 долара за барел, по-близо до 80 долара засега. Дори да има някакво посъпване в следващите седмици, то би било минимално", коментира Светослав Бенчев.
Той обаче подчерта, че в България сме много податливи на геополитическите събития, които лесно може да предизвикат проблем с доставките и да покачат цената на горивата. "Но такива стойности като в началото на кризата в Украйна, няма да бъдат достигнати", смята експертът.
Тази тенденция на поевтиняване на дизела под цената бензина ще се задържи през цялото лято, очакват експертите в бранша.
Причината дизелът да поевтинее толкова много, са опасенията, че европейската икономика не върви много добре. Именно дизелът е горивото, което е много добър показател за икономическия растеж, защото се използва в транспорта за доставките на стоки.
Друга важна причина са нарасналите доставки на дизел от трети държави в ЕС. Много държави като Турция и Индия произвеждат дизел от руски петрол, който след това внасят в ЕС, без да бъдат обект на санкции.
Не се реализираха и черните прогнози, че след 5 февруари, когато влезе в сила забраната "Лукойл Нефтохим" да изнася нефтопродукти, произведени от руски петрол, на вътрешния пазар ще се появи недостиг на дизел.
"Пазарът се намести, няма скокове в цените в ЕС", казва Бенчев.
Няма причина цените на горива да се повишат в следващите месец - месец и половина, коментираха и от Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива. Собствениците на малки бензиностанции отчитат, че от месец насам има спад на потреблението на горива с 10%.
"Може би се дължи на лекото свиване на икономиката. Хората най-вероятно са поизпразнили джобовете", заяви Димитър Хаджидимитров, председател на асоциацията. Той дори допуска поевтиняването на бензина и дизела да продължи с още 5-6 стотинки за литър. Прогнозите му са цената на метана падне с 10-15 стотинки - под 1,80 лв., а на пропан-бутана да достигне 90 ст. за кг.
Единственият фактор, който може да повлияе на увеличението на цената на пропан-бутана, е ако новата власт реши да премахне нулевия акциз, който трябва да действа до края на 2024 г.