Медия без
политическа реклама

Догодина с 9% ДДС ще са ресторантьори, фитнеси и туроператори

Депутатите отхвърлиха повишението на данъчните оценки на жилищата

12 Дек. 2023Обновена
Илияна Димитрова

Изненадващо на второ четене парламентът разшири обхвата на услугите, които догодина ще продължат да бъдат с ниската 9%-на ставка ДДС. Освен ресторантьорите, за които вече бе получена подкрепа от водещата бюджетна комисия, с 9% ще се облагат и туристическите пакети, както и фитнес услугите.

В заведенията по-ниският данък ще действа до края на 2024 г., докато за фитнесите и туристическите пакети - до 30 юни 2024 г. Отделно до средата на юни ще остане в сила и нулевата ставка ДДС.

Промяната дойде след предложение на ГЕРБ. Ирена Димова обяви в последния момент "редакционна поправка", която включи туроператорите и фитнесите. 

Преди нея Венко Сабрутев от "Продължаваме промяната" предложи да отпадне възможността за удължаване на 9% ДДС за ресторантьорите през 2024 г., но в същото време да се удължи ниският данък за туристическите пакети, защото вече са продадени резервации, които отчитат по-ниското облагане.

Финансовият министър Асен Василев защити тази позиция. Той припомни на депутатите, че са премахнали всички мерки за изсветляване на ресторантьорския бизнес, а това е било условието за удължаване действието на 9%-ния ДДС.

От ИТН също настояха да се прекрати практиката с преференцирани данъчни ставки. "Ковид отдавна няма. Да толерирате ресторантьорския бизнес е много подозрително. Или имате скрито участие в този бранш и вардите собствения си бизнес, или получавате пари от него. Или и двете", като Тошко Йорданов, като се обърна към депутатите от ДПС, БСП, ГЕРБ и "Възраждане".

Мартин Димитров от "Демократична България" също разкритикува вредната практика да се дават привилегии чрез ДДС на определен сектор, които не са в полза на потребителите. "Привилегиите спират реформите. Реформа щеше да е, ако намалим ДДС за всички от 20 на 18%", каза Димитров.

Едно от предложенията на финансовото министерство срещу сивата икономика обаче се промуши в пленарна зала. Венко Сабрутев от ПП предложи текст, според който, когато лице не издаде фискален документ, то получателят да може да задържи продажбата. Това е редактиран вариант на предложението на Асен Василев да не се заплаща стоката или услугата, когато не бъде издаден касов бон.

Преди промените в Закона за ДДС, депутатите гласуваха да отпадне актуализирането на данъчните оценки на жилищата на всеки две години, ако пазарните им стойности нарастват с 10%. 

Мярката неминуемо щеше да доведе до повишение на данък сгради. Не се прие и предложението общинските съвети да определят диференцирани ставки на данък сгради според зоните в населените места.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

данъчни оценки