Управлението на Националната тол система се оказала толкова сложна задача, че държавата не можела да се справи сама, затова е трябвало да наеме външна частна фирма, на която да плаща 141 млн. лв. в следващите пет години. Това обясни днес министърът на регионалното развитие Петя Аврамова в рамките на парламентарния контрол.
Аврамова отговаряше на питане на депутати от БСП защо след като първоначално идеята е била цялата дейност по обслужването да се върши от регионалното министерство и Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), сега се предлага анекс с цитираната сума.
Става въпрос за 28 млн. лв. на година, като има възможност след изминаването на първите две години договорът да се прекрати, обясни министър Аврамова. Тя се оправда с това, че тол системата се оказала по-сложна от първоначалните очаквания.
АПИ щяла да придобие ноу-хауто, което управлява тол системата, от изпълнителя "Капш трафик сълюшънс" след 5 години. Министърът посочи, че държавната агенция ще придобие и авторските прав за софтуера.
Аврамова уточни, че сключен анекс по договора с изпълнителя на системата, които да урежда допълнителните плащания, все още няма. Процедурата по договаряне без предварително обявление започна през август.
Депутатите от БСП не останаха доволни от отговора и по тяхно искане за следващия парламентарен контрол на 18 декември е насрочено разискване по политиката на пътните такси.
Заради пандемията като цяло очакванията са приходите от винетки и тол такси през тази година да са с 6% по-ниски от 2019 г
До момента от електронни винетки и пътни такси от тол системата са събрани 753.60 млн. лева. От тях от винетките за леки коли постъпленията са 650.25 млн. лв. Приходите от тол такси в периода 1 март - 8 декември са 103.35 млн. лв. Предпочитан метод за плащане от малките превозвачи и транзитно преминаващите са маршрутни карти.