Голямата фабрика за целулоза и хартия в гр. Стамболийски е пред затваряне, инициативен комитет се опитва да намери спасители, а държавата "тупа топката" в срещи, обещания и бягство от непопулярни отговори.
Още през октомври мениджмънтът на завода, който преди се наричаше "Целхарт", а сега е "Монди Стамболийски", обяви, че предстои спиране на производството в края на годината и освобождаване на персонала.
Като основна причина за затварянето бе посочен тежкият инцидент в края на септември, когато пожар унищожи техника за хартия с капацитет от 100 000 тона годишно и производството напълно спря.
Стана ясно, че до февруари 309 души ще останат без работа, само 30-ина ще останат 6 месеца за консервиране и охрана на активите. Поради което хората се вдигнаха на протести, подкрепени от кмета на град Стамболийски Петър Неделев, общински съветници и местни активисти. Ако фабриката загине, общината губи най-големия работодател и данъкоплатец, предупреждават те.
Групата "Монди", в чието семейството е българският завод, е титан в производството на хартия и целулоза с бизнес в над 25 държави на 4 континента.
Думи и глуми
Очакванията на протестиращите срещу затварянето на "Монди" са държавата да помогне някак - например като докара нов инвеститор. Тези ефимерни надежди се подхранват от върховете на властта. Създаденият инициативен комитет разкри потресаващи детайли за комуникацията си с институциите, които обещават, но нищо не правят.
Защитниците на оцеляването на "Монди" твърдят, че са изпращали множество писма до пет министерства. Казват, че представители на комитета са имали среща с държавния глава Румен Радев и че в президенството са получили уверение, че "ще се работи в посока заводът да не бъде затворен". Обещанията на Радев звучат неуместно, тъй като не е работа на президента да спасява фабрики.
От инициативния комитет твърдят, че са търсили помощ от служебния премиер Димитър Главчев. Той пък отправил няколко "запитвания" до министъра на икономиката какво може да направи държавата. Ресорният министър - Петко Николов, все не отговарял. След като му бил поставен 3-дневен срок, обяснил, че нищо не може да се направи, защото дори не било ясно кой е собственикът на "Монди". "Отговорът е подигравка", ядосват се от Иницативния комитет.
Наистина е подигравка, защото информацията е налична и е лесно проверима. Ако министър Петко Николов (или някой от подчинените му) просто бе отворил Търговския регистър, щеше да види, че формално фабриката в гр. Стамболийски е дъщерно дружество на MONDI PACKAGING PAPER B.V. - компания, регистрирана в Маастрихт, Нидерландия, а същинските, крайните собственици са германският гражданин Маркус Гертнер и трима австрийци - Клеменс Едер, Александер Криклер и Кристиян Скилих.
Излиза, че на служебния министър на икономиката просто не му се занимава с казуса. Почтеното поведение изисква правителството - служебно или не, да обясни на протестиращите от "Монди", че не е "спасител от последна инстанция" и че не може да посредничи на досегашния собственик в търсенето на друг инвеститор, който да поеме бизнеса.
"Много е важно да се уточни, че компанията-майка „Монди Груп“ не е взела решение за ликвидация на дружеството в България, а просто за спиране на дейността”, казва регионалният председател на КТ "Подкрепа“ Атанас Кръстев на среща с медиите.
Ако заводът бъде закрит, това ще е удар не само за персонала, но и за горските стопанства, които от години са го снабдявали с дървесина. А общинският и държавният бюджет ще загубят голям данъкоплатец. Ето защо според синдикатите било необходимо държавата да търси стратегически инвеститор за запазване на фабриката.
Но дали изобщо може може да се спасява производството - след като основната техника е унищожена от пожара? Или единственият вариант е досегашният собственик да разпродаде сгради, терени и други активи?
(Не)очаквано решение
В последния годишен доклад за дейността на предприятието изрично се посочва, че собственикът "няма планове или намерения, които да предвиждат преустановяване или съществено ограничение на мащабите на дейността". Там дори се говори за инвестиции в размер на над 50 млн. лева до края на 2026 г., предназначени за нови производствени мощности, инфраструктурни проекти на фирмата, както и покриване на нови екостандарти.
Остава въпросът дали пожарът е "изгорил" тези намерения, или има други причини?
Всъщност не само пожарът е причина заводът да спре и да се заговори за ликвидация. "Монди Стамболийски" изглежда, че губи пазари заради голямата глобална конкуренция. В България производствените разходи растат, а бизнес средата става все по-непредвидима и враждебна. И голямата "Монди груп" е поредният чуждестранен инвеститор, който си тръгва.