При възлагането на обществени поръчки държавата е пренебрегнала пазарната икономика и конкуренцията. Трябва да се промени моделът, при който шепа фирми получават авансово милиони левове, и никой не може да се конкурира с тях. Достъп до обществени поръчки в инфраструктурата трябва да имат много повече малки и средни фирми.
Това заявиха министърът на регионалното развитие арх. Виолета Комитова и министърът на икономиката Кирил Петков на съвместна пресконференция по горещата тема за начина, по който предишното правителство е извършвало строителството на магистрали и ремонта на язовири.
"Да върнем обществените поръчки, там където трябва. Не съм съгласна при строителство на пътища и магистрали да се прилага процедурата "инженеринг" - една и съща фирма проектира и строи даден обект. Ако има 84 свлачища, трябва да има избрани 84 проекта, 84 надзора и 84 строителни компании-изпълнители", заяви министър Комитова.
Както стана известно около 500 млн. лв. публичен ресурс за укрепване свлачища е даден авансово на двайсетина фирми, а 82% от предвидените 630 млн. лв. за ремонт на 416 язовира са дадени авансово на 7 компании. За строителството на магистрали ресурсът е още по-голям - 1.5 млрд. лв. раздадени на 40-50 фирми,
"Повече такава концентрация на средства няма да се случва. Всеки трябва да следи оттук нататък как се разходват парите на всички", заяви служебният министър на икономиката Кирил Петков. Той също съобщи, че за ремонта на останалите 400 язовира към държавното предприятие "Управление и стопанисване на язовири" ще се направят отделни поръчки за проектиране, надзор и строителство за всеки обект. "400 обществени поръчки за проектиране, 400 за надзор и 400 за строителство, това са 1200 компании. В момента имаме 7", посочи Петков.
"Реално проблемите в двете министерства са сходни - две огромни държавни дружества - шапки разпределят пари от бюджета към други държавни дружества, които без обществени поръчки ги раздават на избрани частни компании", поясни министър Петков. Става дума за "Автомагистрали" и Държавната консолидационна компания.
Година и половина, след като "Автомагистрали" са превели авансово 500 млн. лв. за укрепване на 84 свлачища, до момента само едно е изпълнено. Останалите са в проектна готовност, но срокът за изпълнение на договорите приключва в края на 2021 г. "Шансът да се завършат тези проекти е минимален", смята министърът на регионалното развитие Виолета Комитова.
"Същата схема е и с магистралите. Освен че обществените поръчки са прескочени, "Автомагистрали" е сключвала договори на цени по оферта на фирмите - колкото фирмите са казали, толкова, без да се правят количествени сметки и обща прогнозна стойност на проекта", посочи още Комитова. Според нея е предприет огромен инвестиционен риск заради авансовото раздадените пари.
"Това са недопустими пропуски на изпълнителния директор на "Автомагистрали" Беличев, с който още не успяваме да се разделим", каза Комитова.