Европейската комисия постави тежка диагноза за икономиката на ЕС, поразена от COVID-19.
"Пандемията представлява голямо сътресение за световната и за европейската икономика с много тежки социално-икономически последици. Въпреки бързите и всеобхватни мерки тази година в икономиката на ЕС ще се наблюдава рецесия от историческа величина, гласи пролетната прогноза на еврокомисията.
За България ЕК очаква срив на икономиката със 7.2% тази година. Това е близко до прогнозата на Брюксел за целия ЕС - свиване със 7.5 на сто.
У нас инвестициите ще спаднат с 18%, а безработицата ще се качи до 7%, прогнозира еврокомисията.
Ето каква нерадостна обща картина очертава анализът:
Пандемията засегна всички държави членки и сътресението в икономиката на ЕС е симетрично. Очаква се обаче както спадът в производството през 2020 г., така и възстановяването догодина да се различават значително. Икономическото възстановяване на всяка държава членка ще зависи не само от развитието на пандемията в съответната държава, но и от структурата на нейната икономика и от способността ѝ да реагира с водещи до стабилизиране политики.
Безработицата ще се увеличи, като предприеманите мерки само ще ограничат покачването ѝ.
Очаква се спад на потребителските цени - заради свиващото се търсене и заради и резкия спад на цените на петрола, които вероятно ще компенсират изолираните случаи на поскъпване в резултат на прекъсвания на доставките заради пандемията.
Мерките за противодействие на кризата ще доведат до по-големи бюджетни дефицити и държавни дългове на страните.
ЕК прави уговорката, че прогнозата й е по-несигурна отвсякога и се основава на допускането, че ограничителните мерки постепенно ще отпадат от май нататък.