Медия без
политическа реклама

Енергийният министър искал да "модифицира" договора за руския газ

КЕВР: "Булгаргаз" няма мандат за промени в дългосрочния контракт с "Газпром"

29 Авг. 2022Обновена
Президентът Радев бе домакин на разговорите с гръцките компании Gastrade и Copelouzos Group. Присъстваха и шефовете на "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз". След протоколното начало срещата бе закрита за медиите.
Президентът Радев бе домакин на разговорите с гръцките компании Gastrade и Copelouzos Group. Присъстваха и шефовете на "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз". След протоколното начало срещата бе закрита за медиите.

След като служебният кабинет вече няколко пъти обяви, че напира да преговаря с "Газпром" за възобновяване на газовите доставки по дългосрочния договор, от Комисията за енергийно и водно регулиране дипломатично напомниха, че без изричното й одобрение никакви корекции не могат да се правят. Става дума за договора на "Булгаргаз" и "Газпром експорт", изтичащ на 31 декември, който руснаците спряха да изпълняват на 27 април.

Служебното правителство е изпратило до “Газпром” информация, че има готовност за възобновяване на преговорите. Това съобщи служебният енергиен министър Росен Христов в студиото на “Здравей, България” по Нова тв.

"Съгласно Закона за енергетиката и Наредба № 3  за лицензиране на дейностите в енергетиката дългосрочните договори за изкупуване на енергия, както и техните изменения,  преди сключването им от енергийните предприятия, подлежат на разрешаване от КЕВР. Това законово регулаторно правомощие е от съществено значение, тъй като с него се гарантира сигурността на снабдяването. Към момента не е постъпило искане от „Булгаргаз“ за даване на разрешение за изменение на дългосрочни договори", посочва КЕВР в свое становище, изпратено до медиите.  "При сезиране на регулаторния орган с такова искане, то ще бъде разгледано в законоустановения срок, след което КЕВР ще оповести своето решение", се казва още в становището.

През уикенда стана ясно, че служебният министър на енергетиката Росен Христов вече си контактувал с "Газпром експорт" - дъщерното дружество на "Газпром", с което е подписан договорът. Христов обяви, че бил поставил някои условия и че очаквал в понеделник, тоест днес, от руската страна да отговорят. До късно тази вечер отговор не бе получен. 

Днес следобед пред журналисти той уточни, че до края на работния ден "Газпром" трябвало да каже дали ще участва в преговори за възобновяване на газовите доставки. После в стил "не по врат, а по шия" служебният министър обясни, че не ставало дума за промени в договора, а за "модификации". От думите му се разбра, че "Газпром" вероятно щял да посочи конкретен човек за разговори със София - нещо като главен преговарящ по "модификациите". 

"Ние не искаме да променяме договора с "Газпром", искаме да започнем преговори, с които да изпратим наши желания за някои модификации, включително разсрочване на доставките, така че физически да може да ги получим. Някои гаранции, свързани с плащането във връзка с европейската схема и евентуално да обсъдим и цената. Първо трябва да започнем да преговаряме, за да може да изпратим нашите искания. Техните банкови сметки, доколкото знам, не са запорирани", каза Христов. Христов бе притиснат от журналисти пред президентството да обясни как точно Германия купува газа с рубли, но той се затрудни в детайлите и заяви, че "не съм специалист". Аргументът за Германия е траен сред защитниците на "Газпром" в служебното правителство. 

 

Подозренията на експерти по енергетика, икономика и право са, че действията на служебния кабинет ще помогнат на "Газпром експорт" да се отърве от дело за неустойки заради неизпълнение на договора и, което е още по-лошо, може да дадат коз на руската страна да съди България в арбитраж. 

 

Газова среща

Междувременно президентът Румен Радев се срещна с представители на гръцките компании Gastrade и Copelouzos Group,  за да объди с тях възможностите за увеличаване на количествата природен газ, които България ще внася през Гърция чрез терминала "Александруполис".

Идната седмица се очаква компанията Gastrade, притежаваща плаващата инсталация за съхранение и регазификация на втечнен природен газ край гръцкия град Александруполис, да обсъди споразумение за свързване на терминала с гръцкия национален оператор за пренос на газ, съобщава

Гръцките бизнесмени увериха Радев, че смятат терминала и газовата връзка с България за "братски проекти", които са от изключителна важност за цяла Източна Европа, и заявиха, че са много доволни, че всичко върви по график и че интерконекторът ще заработи на 1 октомври.  Българският президент посочи, че "нашето правителство прави всичко възможно да съдейства на гръцката "Авакс" да приключи строителството в срок".  

Радев каза още, че предстоят търгове  за доставка на природен газ в средносрочен и дългосрочен план, които ще бъдат проведени "възможно най-скоро", но решенията за подписване на договори ще бъдат оставени следващото редовно правителство.

"Постигнато е принципиално споразумение да удвоим капацитета, който България има в LNG терминала, строящ се в Александруполис", заяви енергийният министър Росен Христов след срещата при президента.  "Желанието ни е да увеличим възможностите да доставяме LNG през терминалите в Гърция. Последните трудности, които имахме, свързани с офертата, и невъзможността да осигурим терминали, ни накараха да се замислим за средносрочно и дългосрочно сътрудничество. Затова днес беше взето решението да се удвои капацитетът на България - от 500 млн. на 1 млрд. куб. метра", поясни Христов, като каза, че за целта България не трябва да внася допълнителни средства, а само ще трябва да увеличи банковата гаранция. "Нашето дялото участие в самия проект е едно, а капацитетът, който сме резервирали и възможността да получаваме газ е нещо съвсем отделно", каза той. 

 

Сред темите на срещата при президента бяха възможностите за увеличаване на количествата природен газ за България, които страната ни ще получава през Гърция чрез терминала в град Александруполис.

Терминалът

Съоръжението в Александруполис ще допринесе за диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на газ.  То ще разполага с капацитет 6.1 млрд. куб.  метра газ годишно. България е акционер с 20% в терминала, а "Булгаргаз" си е резервирал по 500 млн. кубически метра за следващите 10 години.

 

Блокада

Гражданското сдружение БОЕЦ обяви, че от тази вечер започва протест - блокада пред Министерския съвет заради поведението на служебния кабинет. Протестът има две основни искания -  министърът на енергетиката Росен Христов да се върне на предишната си месторабота, а временното правителство да даде гаранции, че няма да подновява доставките и няма да сключва нов договор  с "терористите от ГАЗПРОМ, които едностранно и незаконно спряха доставките на газ за България в нарушение на договора и на всички международни правни норми", обясни председателят на БОЕЦ Георги Георгиев. 

"Българските граждани не желаем повече страната ни да бъде поставяна на колене и в зависимост от Кремъл! Казусът има и морална страна. ГАЗПРОМ не е търговско дружество, а оръжие в ръцете на Путин за изнудване, натиск и рекет. ГАЗПРОМ е и източник на средства за финансиране на войната в Украйна. Не желаем да бъдем превръщани в съучастници на убийствата на невинни цивилни граждани, жени и деца в Украйна. А всеки лев и стотинка за ГАЗПРОМ са пари за смърт и зависимости!", пишат организаторите на демонстрацията във Facebook. Тази вечер в 19 ч. те ще направят палатков лагер пред Министерския съвет. "Ще останем колкото време е нужно и колкото сили имаме. Това ще е тест за гражданското общество на България, за гражданите, за партиите и политиците. Или поне за тези, които не ги е страх и не искат да се връщаме в блатото на мафията, корупцията и петата колона", посочват от БОЕЦ. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Копелузос груп, Газтрейд

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?