Медия без
политическа реклама

България ще купи 20% от газовия терминал край Александруполис

Държавата ще инвестира в проектната компания чрез дъщерното си предприятие "Булгартрансгаз"

08 Яну. 2020Обновена
Илияна Кирилова

„Булгартрансгаз“ ще придобие 20% от капитала на проектната компания „Газтрейд“ С.А., която изгражда терминала за втечнен природен газ край Александруполис. Това реши правителството на днешното си заседание.

Участието на България в изграждането на газовия терминал в Северна Гърция е залегнало в актуализираната енергийна стратегия, изтъква правителствената пресслужба. Този проект в съчетание с междусистемната връзка Гърция–България (IGB) ще подобри достъпа на България и останалите страни в региона до втечнен природен газ. "Компании от САЩ, Катар и др. се очаква да бъдат основните доставчици на газ до терминала в Александруполис. По този начин проектът ще допринесе както за диверсифициране на източниците и трасетата за доставка на газ, така и за насърчаване на конкуренцията в полза на крайните клиенти", посочват от МС.

С днешното си решение Министерският съвет одобри извършването от страна на „Булгартрансгаз“ ЕАД на инвестиционни разходи за изграждане на съоръжението, съответстващи на 20%-то му акционерно участие. Какъв е размерът на инвестицията, не се посочва.  

Другото голямо държавно предприятие - „Булгаргаз“, ще участва в процедурата за резервиране на капацитет от терминала край Александруполис. Целта е българското дружество да запази 300-500 млн. куб. м газ годишно за период от 3 до 5 години. За използване на резервираните количества втечнен газ „Булгаргаз“ ще проведе преговори за доставки през интерконектора с Гърция. 

Проектът за газов терминал е частен. В момента мажоритарен собственик на "Газтрейд" е гръцката фамилия Копелузус, а 20% са на от една от големите международни флотилии с танкери за превоз на втечнен газ – "ГазЛог". Не е ясно защо "Булгартрансгаз" трябва да придобива дял в проекта, при условие, че акционерите не получават никакви предимства при разпределението на капацитета за пренос на газ. Всички търгове би трябвало да се провеждат по правилата на ЕС и всички участниците в тях, независимо дали са акционери или не, са равнопоставени. Затова много по-изгодно е да участваш, без да инвестираш.

Самата фамилия Копелузус е тясно свързана с "Газпром". Още през 1991 г. тя създава с "Газпром експорт" дружеството "Прометей Газ", чиято основна дейност е свързана със строителството на газова инфраструктура. В момента "Прометей Газ" има дългосрочен договор за доставка на руски газ до 2027 г. Когато започна проекта за газов терминал, руските медии писаха, че "Газпром" ще използва влиянието си върху Coupelozos Group, за да се намесва при формирането на обеми и цени.

Последвайте ни и в google news бутон