Медия без
политическа реклама

ЕС дава умопомрачителни субсидии за коли на бензин и дизел

В Италия бонусите за фирмено Audi S6 са над 21 000 евро годишно

ЕС се бори срещу изкопаемите горива, а в същото време над 42 млрд. евро от парите на европейските данъкоплатци отиват за насърчаване на покупките на дизелови и бензинови МПС.
ЕС се бори срещу изкопаемите горива, а в същото време над 42 млрд. евро от парите на европейските данъкоплатци отиват за насърчаване на покупките на дизелови и бензинови МПС.

Големите държави в ЕС проявяват изненадващо лицемерие по отношение на "зелената революция" в автомобилния сектор. Докато охотно говорят за "чистите" електромобили и за бъдеще без въглеродни емисии, Германия, Франция, Италия раздават колосални субсидии за покупка на автомобили, движещи се с бензин и дизелово гориво. Става дума за стимули на обща стойност 42 млрд. евро годишно, твърди екологичната група "Транспорт и околна среда" (T&E). 

При това лъвският пай от субсидиите отива за покупка на фирмени/ведомствени коли и значителен процент от тях са мощни джипове, които отделят повече СО и СО2, разкрива проучване, възложено от T&E. А автомобилите за служебно ползване са "гръбнакът" на пазара - те представляват 60% от продажбите в Европа. 

Проучването се фокусира върху шест държави от ЕС, които са най-големите автомобилни пазари, плюс Великобритания. 

"Шампион" се оказва Италия с 16 млрд. евро субсидии за служебни автомобили, задвижвани с изкопаеми горива. Втора е Германия с 13.7 млрд. евро. Далеч след тях, но също с впечатляващи бонуси, са Франция и Полша (съответно 6.4 млрд. евро и 6.1 млрд. евро годишно), показва проучването на консултантската компания Environmental Resources Management.

 

Как се трупат тези шокиращи държавни помощи?

Ето примери за специални отстъпки за служебни дизелови/бензинови коли:  

В Италия при покупка на автомобил, който ще се ползва смесено - и за служебни, и за лични цели, фирмата може да ползва 40% намаление на ДДС. И още, работодателят може да си приспада преди облагане до 70% от разходите за колата в продължение на пет години. Освен това има отстъпка и от годишния данък "МПС".

Самата покупка се насърчава с пряка субсидия, която варира от  €1500 до €4000 според вида на автомобила.

Изследването дава още интересни данни, които обясняват парадоксите - държавите, които прекаляват със субсидиите, очевидно го правят, за да подкрепят своите автомобилни индустрии. През 2023 г. над  4 млрд. евро от държавните "фосилни" помощи са отишли за коли само от три марки - BMW, Volkswagen и Mercedes-Benz. 

Субсидиите изкривяват пазара и вредят на конкуренцията. Заради особените насърчителни мерки близо 70% от новите коли се купуват като служебни (за личните МПС-та няма "фосилни бонуси"). Изследването разкрива и друг парадокс - колкото по-мощен е автомобилът, тоест колкото повече СО2 емисии отделя, толкова по-високи са субсидиите

Във Франция за "Фиат 500" на бензин (клас А) субсидията е 5485 евро, а за мощен "Лексус" (клас Е) е 8017 евро.

 21 618 евро - толкова е годишният сбор от насърченията, които Италия осигурява при покупката на мощни автомобили като Audi S6 за служебно ползване. 
Над 15 млрд. евро от парите на данъкоплатците в петте държави от ЕС отиват за субсидиране на фирмени и ведомствени джипове, обобщава проучването. 

„Напълно нелогично и неприемливо е да продължаваме да влагаме милиарди средства на данъкоплатците в технология, която е в пълно противоречие с програмата на Европейската комисия за екологичен преход“, коментира пред СNN представител на T&E.  

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен още през септември възложи на новия еврокомисар по въпросите на климата Вопке Хьокстра да предложи план за ускорено премахване на субсидиите, свързани с използването на изкопаеми горива.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон