Медия без
политическа реклама

ЕС отказа да плаща за руския газ в рубли

"Нареждането на Владимир Путин е шантаж и опит да се заобиколят санкциите", каза председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен

25 Март 2022
БГНЕС/ЕПА

Европейският съюз категорично отхвърли възможността да плаща за руския газ в рубли.

"Нареждането на Владимир Путин е шантаж и опит да се заобиколят санкциите на ЕС. Това би било едностранно решение, което нарушава условията на сделката. Не сме въвели санкции, за да позволим някой да ги заобикаля. Мина времето, когато енергетиката може да се използва за шантаж", каза председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.

"Германия няма да плаща за газ и нефт в рубли. Навсякъде има железни договори и валутата, в която стават разплащанията, е част от тях", заяви канцлерът на Германия Олаф Шолц.

Полша не вижда възможност да се разплаща в рубли. PGNiG напомни, че договорът му с "Газпром" е до края на годината и след това смята изцяло да се откаже от внос на газ от Русия.

Австрия засега не може да се откаже от руския газ, но ще плаща в евро.

“He миcля, чe няĸoй в ​​Eвpoпa нaиcтинa знae ĸaĸ изглeждaт pyблитe. Hиĸoй нямa дa плaщa зa гaз в pyбли“, каза премиерът на Словения Янез Янша.

"Πлaщaнeтo в pyбли зa гaз e нapyшeниe нa дoгoвopитe", смята и пpeмиepът нa Итaлия Марио Драги.

На този фон прави впечатление доста по-миролюбивата позиция на България. Според министъра на енергетиката Александър Николов няма никакъв проблем България да плаща в рубли. "У нас има контрагент, който да извърши разплащанията и в руски рубли, така че доставките за следващите месеци не са застрашени", обясни Николов. Премиерът Кирил Петков определи това като "технически въпрос", който не е от голямо значение.

Преди дни президентът на Русия Владимир Путин нареди на "Газпром" руският природен газ да се продава на т.нар. "неприятелски държави" само за рубли, тъй като със замразяването на руските активи зад граница "Западът зачеркна доверието" към своите валути. България също влиза в този списък. "България постъпи враждебно спрямо Русия и затова, иска или не иска, ще купува газ с рубли", коментира говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

Днес ЕС ще обсъди идеи за намаляване на зависимостта от руския газ в краткосрочен план. Българското правителство също е направило предложения в тази насока - ЕС да купува общи количества природен газ. "Идеята е част от пакет с пет предложения. Сред тях са - цената на изкупувания природен газ да е около 50 евро за мегаватчас, координирано намаляване на акциза за горивата в целия ЕС, както и хранилищата на газ в Европа да бъдат запълнени 90% преди следващия зимен сезон", обясни премиерът Кирил Петков след правителственото заседание в сряда. "ЕК да има специален отдел, който да прави всичките преговори на ниво ЕС. Когато целият пазар на ЕС говори в един глас, шансът да намалим цената на газа значително е доста голям. До този момент всяка страна се справя сама и не е довело до добри резултати в цената на газа. Заедно да направим солидарен механизъм, да можем да намалим тези нива до 50 евро на мегаватчас, за да постигнем едни много по-добри цени за цялата Европейска общност, което ще се отрази и на цените на тока", заяви Кирил Петков.

Още по темата