В Германия вече работят над половин милион фотоволтаици за домашно производство на ток - като новият хит са панелите, които се "лепят" на външните страни на балконите.
Само през първата половина на 2024 г. са инсталирани нови 220 000 соларни устройства. Бумът е породен от „много високата соларна култура“ на Германия, обясняват експерти.
Балконските фотоволтаици са част от енергийния преход, посочва Ян Осенберг от асоциацията SolarPower Europe. „Разглеждаме ги като подгрупа на покривните соларни инсталации, но също и като нещо различно, като тенденция за използване на цялата възможна изкуствена инфраструктура за производство на слънчева енергия“.“, казва той пред Euronews Green.
Влакови релси, магистрали, паркинги, гробища и фасади на сгради, дори тавани на автомобили - списъкът на структурите, които могат да "носят" солари, е дълъг.
Как работят "соларните балкони"
Сравнени с панелите по покривите на сградите балконските солари са много по-малка система. Технологията се състои основно от един или два панела, включени в електрическия контакт. Те произвеждат едва около 10 % от енергията на покривните системи. Осенберг пресмята, че в Германия има около 200 MW инсталирани слънчеви панели по терасите - докато покривните системи са с капацитет 16 GW.
От гледна точка на домакинствата важната разлика е, че балконските фотоволтаични системи се инсталират и експлоатират много по-лесно от покривните. Панелите се поставят върху монтажния "гръб" и се свързват чрез кабели към инвертор, който преобразува тока от постоянен в променлив, като се включва в контакта с най-обикновен щепсел. Можете да закупите комплекта онлайн и не се нуждаете от електротехник, за да го монтирате. При покривните инсталации се препоръчват сертифицирани монтажници, за да се избегнат рискове от пожар и повреди на конструкцията.
Предизвикателства
„Повечето хора не притежават къща или не могат да инсталират соларни системи на покрива заради изисквания за защита на сгради от културното наследство, засенчване или други конструктивни условия на покрива. За тях соларна инсталация за балкон е привлекателна, защото могат да използват слънчевата енергия, за да произвеждат собствена електроенергия и да намалят сметките си за ток“, поясняват от германския производител Meyer Burger.
Германия е една от първите страни, които инвестират в соларни технологии, и понастоящем произвежда най-много електроенергия от слънчева енергия в Европа. Но както и навсякъде другаде, жилищните блокове закъсняват с употребата на солари. „Секторът на многофамилните жилищни сгради в областта на покривната соларна енергия наистина остана извън соларния бум, беше реално пренебрегнат“, казва Осенберг.
Експертът обяснява това с предизвикателствата, свързани с убеждаването на всички собственици в сградата да се съгласят със соларни инсталации на покрива, както и с трудностите при разпределянето на електроенергията между различните апартаменти: „Със слънчевата енергия на балкона“ всичко изведнъж става много лесно. Всички тези хора, които през последните 10 години не можеха да имат слънчева енергия, сега имат начин да получат достъп до нея.“
През 2000-та Германия беше в челните редици по отношение на покривните соларни системи. Правителството насърчаваше хората да се включат, като ги възнаграждаваше с преференциални тарифи и фиксирани цени. Мерки като премахването на ДДС допринесоха за популярността на соларните балкони.
Субсидиите са достъпни и на регионално ниво, като в Берлин се предлагат до 500 евро (потенциално половината от цената на комплекта). Технологията се изплаща след около три години, казва Осенберг.
Със система за регистрация, която беше опростена през април, енергийният регулатор Bundesnetzagentur казва, че очаква през тази година инсталациите да бъдат значително повече.
Защо се бавят другите страни
ЕК разреши на държавите от ЕС да подпомагат въвеждането на балконски соларни системи. Но това не е задължително и не е възприето от всички страни.
Белгия например забрани включването на соларни устройства в електрическата мрежа поради опасения от въздействието на нерегистрираните системи.
Мрежовите оператори искат да имат контрол върху доставките на електроенергия, тъй като внезапните промени могат да доведат до прекъсване на електрозахранването. „Но според нас това всъщност не е проблем“, обяснява Осенберг, „тъй като захранването от балконската система е толкова малко, че и въздействието е съвсем незначително.“
Австрия, Франция, Италия, Полша и Люксембург са заели позиция на окуражаване по отношение на слънчевата енергия на балконите. В Испания пък активистите за възобновяема енергия се стремят да накарат правителството си скоро да разхлаби правилата.