Медия без
политическа реклама

И депутати, и земеделци загърбиха агроминистъра

Докато Кирил Вътев се среща с пчелари, производители на жито и слънчоглед се опитват да блокират отпадането на забраната за украински храни

13 Септ. 2023Обновена
Отново се задават фермерски протести.
БНР
Отново се задават фермерски протести.

Решението на парламентарната икономическа комисия България да подкрепи отпадането на европейската забрана за  внос на "чувствителни" агростоки от Украйна предизвика политически вълнения, а от земеделския сектор заплашиха с национални протести и стачки.

Въпросът за отпадането на забраната трябва да се гледа днес в пленарната зала, а на 15 септември въпросът ще обсъден на европейско равнище.

Ресорният министър Кирил Вътев изненадващо се оплака, че депутатите не са го търсили за мнението му. Той даде да се разбере, че не одобрява отпадането на ограниченията за украинските стоки и най-вече за слънчогледа. И обяви, че не може (а изглежда и не иска)  да пречи на земеделските производители да протестират.

Земеделски производители заплашиха с поредни протести, ако не бъде удължена забраната за внос на слънчоглед от Украйна, както и не бъде наложено вето върху украинския внос на олио, сухо мляко, плодове и зеленчуци, мед и пчелни продукти.

В началото на парламентарния ден в сряда лидерката на БСП Корнелия Нинова се възмути, че депутати от управляващото мнозинство и правителството не си говорят и заемат диаметрално противоположни позиции. Тя прикани агроминистъра да подаде оставка в знак на протест. Освен това Нинова настоя Кирил Вътев да бъде извикан по спешност в Народното събрание, за да коментира разнобоя във властта и становището си за украинския внос. 

"Не трябва да говорим "за" или "против" Украйна, трябва да говорим за икономическите ефекти", реагира на апела на Нинова съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков. "Не е вярно, че ще се унищожи българското земеделие. Много по-важни са цените на всички храни за целия български народ. Знаете, че голямата инфлация идва от цените на храните и ние се опитваме този проблем да разрешим", коментира Петков. Той обаче не обясни защо комисията е взела решение, без да чуе ресорния министър.

Преди дни от аграрната камара признаха, че нашето зърно застоява и причината не е в украинския внос, просто стоките на българските производители са непродаваеми, защото са с много висока себестойност и не се котират на международните пазари. 

 

Аргументите

Минути преди началото на правителстеното заседание премиерът Николай Денков обясни защо е правилно вносът от Украйна да бъде освободен: 

"Има две гледни точки. Първата е на зърнопроизводителите, които искат забраната да продължи и обвиняват правителството в „липса на каквато и да било държавна подкрепа за сектора”. Втората гледна точка е на правителството, което има грижа да осигури по-ниски цени на хранителните стоки, на фуражите, по-ниска инфлация, повече постъпления в бюджета от внос и износ". 

Досега за 2023 г. загубите са на стойност 146 млн. лв., които можеше да отидат за здравеопазване, образование, култура или за подпомагане на зърнените заводи, обяви още премиерът.  И посочи, че за тази година за недоволстващия сектор са предвидени 2 млрд. лв. субсидии и помощи. "Изненадан съм, че сектор, който получава толкова, може да твърди, че липсва каквато и да е държавна подкрепа" изтъкна Денков. 

 

Мерки

"От началото на  септември проучваме европейския опит за ограничаване на надценките по веригата от аграрния производител до крайния потребител. Ще обсъдим и предложим механизъм за ограничаване на тези надценки като времена мярка за подкрепа на производителите и потребителите", съобщи министър-председателят. 

Освен това правителството ще поиска допълнителни компенсации от ЕК за българските производители и  ще настоява комисията да отпусне средства за инфраструктурата, по която ще минава зърното. Ще се засили и фитосанитарният контрол по границата. 

 

Разминаване  

По-рано фермерски организации се оплакаха, че министърът отказва разговори с тях по наболелите въпроси. Ден след като аграрната камара, в която членуват 13 браншови организации, публично обвини Вътев в липса на диалог, той ги покани на среща, но те на свой ред отказаха. На показата откликнаха само неколцина пчелари. 

(А ъсно снощи Националната асоциация на зърнопроизводителите взе решение за участие в протестни действия, а днес Българската аграрна камара, в която зърнопроизводителите членуват, ще обяви предстоящите си действия в цялата страна.

"Земеделският бранш в България е в шок от това, че решението на парламентарната комисия е взето без анализ. Самият текст е абсолютна подигравка с българския земеделски производител", коментира драматично председателят на асоциацията Илия Проданов.

 

Последвайте ни и в google news бутон