Китайски стоки със съмнително качество на символична цена проникват през онлайн платформи в Европа и причиняват огромни загуби за европейските и българските производители. Заради ниското си качество тези стоки бързо се превръщат в отпадъци, с които страната ни и Европа трябва да се справя. Оказва се, че на практика този внос влиза безконтролно у нас, защото пратки, адресирани до потребител не подлежат на отваряне и проверка от митническите и здравни власти. В същото време в дрехи, козметика, детски играчки се откриват опасни за здравето химически вещества и смеси.
Това алармираха представители на бизнеса на кръгла маса за заплахата от китайските платформи за бърза мода и стоки, организирана от Българската стопанска камара (БСК) и Българската асоциация "Кръгов текстил". Във форума участваха и представители на държавните институции като на здравното министерство, МОСВ, НАП, Агенция "Митници", Комисията за защита на потребителите.
Да се премахне прагът, под който тези китайски стоки не се обмитяват - 150 евро, да се въведат екотакси или продуктови такси, особено за дрехите, с ангажимент после да бъдат рециклирани и да се завиши контролът, така че този внос да отговаря на европейските изисквания, в това число и на здравните. Това призоваха от Българската асоциация "Кръгов текстил" (БАКТ), цитирани от БТА. В асоциацията членуват търговците на дрехи и аксесоари втора употреба.
Фокусът на обсъжданията бе основно върху вноса от две китайски онлайн платформи - SHEIN и Tеmu.
За 2022 г. в Европа са внесени 1 милиард пратки от Китай на стойност под 150 евро, а през 2023 г. се отчита удвояването им до 2 милиарда. Около 20 млн. пратки са влезли в България при средна цена на продукта от около 7 долара, посочи Севдалин Спасов от БАКТ. Той цитира проучване в Германия, че 90% от случайно подбрани стоки от китайската онлайн търговия, са с нарушения на нормите за безопасност, а 65% от пратките са с фалшифицирана стойност за избягване на мито. Освен това не отговарят на критериите за внос в ЕС, защото 40% от всяка една пратка е субсидирана. Голям проблем се оказва също, че тези китайски сайтове ангажират каргополети за години напред, което пречи на другите търговци да развиват дейност.
Добри Митрев, председател на БСК, посочи, че вече има редица примери за закриване на обекти, съкращаване на работни места.Този спад вече се усеща и в приходната част на бюджета. "Снежна топка, която може да се превърне в лавина" – така определи ефектът от вносът на китайските стоки в България през онлайн платформите, председателят на БСК Добри Митрев.
Очакванията от дискусията са да се изгради обща национална позиция по тази чувствителна тема, за да можем да я защитаваме и в рамките на ЕС, допълни Митрев.
България няма пряко отношение към вноса на китайски стоки от тези две онлайн платформи, обясни Цецка Дочева, шеф на дирекция "Митническо разузнаване и разследване" в Агенция "Митници". Пратките на SHEIN и Tеmu се получават на три големи летища в Европа във Франция, Белгия и Германия, откъдето се разпращат до други държави от ЕС. Веднъж стоката, освободена за потребление в една от държавите членки, може да се разпространява на цялата територия на ЕС, защото се счита, че контролните органи са предприели съответните действия, за да установят, че отговаря на изикванията и е годна за потребление, каза експертът.
Що се отнася до китайският внос за България, той пристига основно през пристанищата във Варна и Бургас, където има засилен контрол на база анализ на риска. На двете пристанища от началото на година са задържани от Китай над 200 000 артикула, в това число дрехи, играчки и техника, които не отговарят на изискванията за сигурност и безопасност на гражданите и на околната среда, каза Дочева. Тя посочи, че предстои среща на ниво ЕК, на която да бъдат обсъдени възможностите за премахването на митническия праг за нискостойностните пратки.