Медия без
политическа реклама

Кошмарите за бизнеса са липса на кадри и държавен тормоз

59% от българските фирми се оплакват от корупционен натиск

Все повече мениджъри се оплакват от корупционен натиск, показва анкетата на БСК.
БСК
Все повече мениджъри се оплакват от корупционен натиск, показва анкетата на БСК.

Какви са били големите пречки за бизнеса през 2023 г.? Новото годишно проучване на Българската стопанска камара разкрива, че най-големият враг на предприемачите е държавата.

От прекомерни регулации и излишна бумащина се оплакват 62% от ръководителите на фирмите, участвали в анкетата. Честите  промени в нормативната уредба тормозят 61% от предприятията. 59% посочват корупцията като воденичен камък.  Този резултат показва рязко влошаване на бизнес климата - преди две години делът на фирмите, засегнати от корупционен натиск е бил по-нисък (47%). 41% "гласуват недоверие" на Темида. 43% критикуват ниското качество на административното обслужване и все още малкия брой електронни услуги. 15% казват, че никак не са доволни от състоянието на инфраструктурата.

Очертава се  и нов проблем - всеки трети участник в допитването казва, че го смущава насаждането на отрицателно отношение към бизнеса. 

Но проблем №1 на 2023 г. се оказва липсата на работна ръка  - 75% анкетираните се оплакват, че не могат да си намерят нужните кадри.

Административното вдигане на минималната работа заплата най-вероятно ще се пренесе във вдигане на цените на стоките и услугите или ще наложи съкращаване на персонал, предупреждават от камарата. Само 15% от участвалите в проучването са казали, че качването на минималната заплата не е проблем за тях. А почти половината от анкетираните посочват, че ще калкулират този допълнителен разход в цените си. 

Догонване

Анкетата показва, че фирмите се опитват да защитят от ръста на цените доходите на своя персонал, като го правят по различни начини. 85% са компенсирали инфлацията с качване на заплати, 16% са увеличила ваучерите за храна, 12% са дали или ще дадат годишен бонус.

За еврото 

Повишава се делът на предприятията, които "гласуват" за въвеждането на еврото - вече 60% подкрепят присъединяването на България към Еврозоната (при 47% през 2021 г.), а групата "не мога да преценя“ се е свила от 27% на 13 на сто. 

Какво е отношението на бизнеса към нормативните промени, гласувани наскоро в Народното събрание? Графиката показва, че някои новости се приемат добре, други не. 

 

 

Проучването на БСК се провежда за 19-а поредна година. То оценява бизнес климата, инвестициите, заетостта, качеството на работната сила. Анкетата е направена в периода 10 ноември - 10 декември сред 784 фирми от цялата страна. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

бизнес среда