Кремъл се чуди как да "върже" петролните си баланси, след като украински атаки успяха да извадят от строя поне дузина рафинерии и унищожиха огромни количества готова продукция.
Изглежда, че руското правителство е в паника, защото е наредило работещите нефтокомбинати да отлагат плановите ремонти и да произвеждат колкото могат повече. Преди това пък бе въведена и забрана за износ на горива.
Министърът на енергетиката на Русия Николай Шулгинов обяви, че обемите на производство на някои петролни рафинерии в страната може да бъдат увеличени заради прекратяването на работата на някои обекти. "Обсъждаме с компаниите корекции в графика на плановия ремонт на рафинериите във връзка с инцидентите в редица заводи. Има потенциал за повече производство на гориво в рафинериите, където производството не е спряно", казва Шулгинов пред ТАСС.
Този извънреден ритъм на работа може да доведе до нови проблеми - аварии заради отлагане на ремонтните програми, но явно дефицитът е толкова голям, че властите в Москва поемат риска.
На прицел
Украйна напипа важна ахилесова пета на руската икономика и от началото на годината засили атаките срещу петролната инфраструктура на страната агресор, като извади от строя множество големи рафинерии.
Руският капацитет за рафиниране на петрол, засегнат от украинските атаки с дронове през януари - март, е около 4,6 милиона тона (370 500 барела на ден), или около 7% от общия производствен капацитет на страната.
В опит да спаси положението с недостига за вътрешния пазар на 1 март Москва забрани износа на бензин. Засега ветото е до 31 август.
Строго пазени тайни
Въпреки че Кремъл всячески се опитва да омаловажава ефекта от западните санкции и да поддържа бодряшки дух с новини за големи икономически успехи, показателно е, че статистическите данни за "колосите" на руската икономика - добивите на нефт и природен газ, вече са секретни.
Публикуването на информация за добива на нефт и газ в Руската федерация бе спряно от първото тримесечие на 2023 година, припомня агенцията. А наскоро премиерът Михаил Мишустин подписа нареждане, с което удължава забраната за огласяване на информация за стратегическите производства с още една година. Все пак е предвидено да се съобщават данни - по преценка на премиера или на негов заместник. Което всъщност означава, че е разрешено е да се огласяват данни избирателно - ако те показват колко добре се справя руската промишленост.