Медия без
политическа реклама

МФ крие какви приходи очаква от скандална хазартна поправка

Министерството предостави само общи данни за новия начин на облагане на хазартните дейности

19 Февр. 2024
В момента лотариите са държавен монопол. По-ниската такса обаче касае не само спортния тотализатор, но и частни оператори, предлагащи игри със спортни залози, бинго и др.
БГНЕС
В момента лотариите са държавен монопол. По-ниската такса обаче касае не само спортния тотализатор, но и частни оператори, предлагащи игри със спортни залози, бинго и др.

Министерство на финансите не предостави точна информация за ефекта от скандална поправка в Закона за хазарта. С промяната таксата за част от офлайн хазартните дейности като спортни залози, бинго, лотарии и др. бе намалена с аргумента, че трябва да се изравни с тази за онлайн хазарта. В същото време се твърди, че таксата всъщност се увеличава. Точно данни така и не се предоставят, а въпросът касае постъпления в размер на десетки милиони. 

Както „Сега“ писа, досега за офлайн хазартни игри като лотарията, бинго, кено, спортни залози  и др. операторите дължаха такса в размер на 15 на стой от направените залози. Занапред се въвежда двукомпонентна такса – еднократно плащане в размер на 300 000 лв. и такса в размер на 20% от разликата между направените залози и изплатените печалби. От години има искания от страна на операторите облагането да става по този начин – с отчитане на изплатените печалби, които оставаха без резултат. Изненадващо между първо и второ четене на законопроекта за държавния бюджет депутати от партиите в сглобката внесоха изменения в Закона за хазарта, с които промяната мина. Докато за офлайн хазарта има промяна в таксата в посока надолу, частично компенсирана от въвеждане на корпоративен данък, за други хазартни дейности има увеличение. 

„Сега“ поиска от МФ точни разчети за ефекта от мярката, но не получи такива. От МФ предоставят данни за 2022 и 2023 г., които показват, че от спорната такса са събрани съответно 48,6 млн. лв. и 56, 5 млн. лв. Прогноза за 2024 г. обаче не се дава. Вместо да посочи конкретна сума за очаквани постъпления по този член от закона, МФ обяснява, че от всички видове такси по закона за хазарта в хазната ще влязат 506,9 млн. лв. В бележка под линия е обяснено: „Очакваните приходи за 2024 г. не са разделени по нормативно основание, тъй като са заложени в проекта на бюджет на НАП за 2024 г. като обща сума по съответния подпараграф от Единната бюджетна класификация“. Това обяснение е абсурдно – ясно е, че обобщената прогноза на НАП стъпва на разделни изчисления на базата на различните нормативни основания за събиране на таксата. 

МФ е отказало да предостави конкретна информация за очакваните допълнителни приходи от всички останали промени в реда за облагане. „Сега“ поиска данни алинея по алинея, така че да е ясно от коя промяна точно какъв ефект се чака, но получи само обобщени данни. От промени в текстове в чл. 30 – тук са включени изменения в четири вида такси, включително в тази за офлайн хазартните игри, се очакват допълнително 90 млн. лв. От корпоративен данък се очаква увеличение в постъпленията в размер на 35 млн. лв. – не се уточнява по видове хазартни дейности. Очакваните приходи от завишени еднократни такси за издаване и поддържане на лиценз са в размер на 75 млн. лв.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

хазартни такси