Медия без
политическа реклама

МФ обвини кабинета „Борисов“ за орязания от Брюксел милиард

05 Юли 2022
Илияна Кирилова

Министерството на финансите прехвърли на кабинета на Бойко Борисов отговорността за орязания 1.13 млрд. лв. от българския план за възстановяване и устойчивост.

В днешен коментар бившият премиер Бойко Борисов заяви: „Това правителство и служебното правителство буквално провалиха Плана за възстановяване и вчера ЕК намали общата сума на безвъзмездните средства с корекция 578 милиона евра. Губят се милиарди от некадърност, от безотговорност“.

"Министерството на финансите е напълно съгласно с определението „некадърност и безотговорност", но то се отнася за правителството на г-н Бойко Борисов, което през февруари 2021 г. е подкрепило и е гласувало в ЕС задължението за намаление на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост като част от правната рамка на Механизма за възстановяване и устойчивост", посочват от МФ.

Оттам припомнят, че подписаната от кабинета на Борисов правна рамка е залегнало решението 30% от общото безвъзмездно финансиране да бъде преизчислено на базата на реално отчетения икономически растеж през 2021 г.

А той се оказал по-добър от очаквания растеж, докато други европейски икономики се представили под очакванията и затова сега 578 млн. евро ще бъдат пренасочени от нашия план към тях.

"Преизчислението засяга всички държави-членки едновременно и не се отнася само до България. На 22 държави-членки грантовото финансиране по механизма е намалено, като на 7 държави е намалено с по-големи суми от българското. С около 2 млрд. евро са намалени средствата на Румъния и на Франция. Само 5 държави имат увеличения", обясняват от МФ.

Оттам уверяват, че изпълнението на българския План за възстановяване е в ход и към момента съответства на договорените срокове и преизчисляването не налага на този етап промени в него. 

Страната ни досега не е получила нито едно евро по този план, докато други държави вече са взели аванси и изпълняват проекти.

Правителството в последните три месеца поставя активно на европейско ниво въпроса за компенсиране намалението на грантовите средства и търси възможности за компенсиране с друго европейско финансиране, включително по линия на ново финансиране за държавите, търпящи енергийни последици от войната в Украйна, посочват още от МФ.

EК СЪВЕТВА БЪЛГАРИЯ ДА НЕ РЕЖЕ ПРОЕКТИ

С разяснения по темата излезе и Европейската комисия. Оттам обясниха, че ЕК насърчава държавите членки, чиито безвъзмездни средства са намалени, да продължат да изпълняват своите планове. "При настоящите икономически обстоятелства не е време за намаляване на амбициите. Комисията е готова да обсъди с държавите членки различни варианти, като например възможността за използване на национални средства, за поемане на заеми по Механизма за възстановяване и устойчивост или прехвърляне на средства или инвестиции между различни програми по политиката за сближаване.

За да се компенсира намаленото максимално финансово участие и за да се изпълнят целите на плана за енергийна независимост REPowerEU, държавите членки, изправени пред преразглеждане в посока надолу, могат: да използват национални средства; да поискат подкрепа под формата на заем;  прехвърляне на средства по политиката на сближаване от програмния период 2021—2027 г. към Механизма за възстановяване и устойчивост; или да прехвърлят инвестициите, които ще бъдат завършени до края на 2023 г., от Механизма за възстановяване и устойчивост към европейските структурни и инвестиционни фондове за програмния период 2014—2020 г., включително чрез REACT-EU; и/или да пренасочат инвестициите, планирани по Механизма за възстановяване и устойчивост, към програмите на политиката на сближаване за периода 2021—2027 г.

Все пак, ако дадена държава членка желае да коригира програмата за инвестиции или реформи на своя план за възстановяване и устойчивост, тя ще трябва да представи актуализиран, надлежно обоснован план. След това Комисията ще го оцени въз основа на критериите на Регламента за Механизма за възстановяване и устойчивост. Преразглеждане в посока надолу на окончателния максимален финансов размер на безвъзмездните средства като цяло не би следвало да е оправдание за понижаването или премахването на реформите от плановете. Всъщност повечето реформи са свързани с малко или никакви разходи и поради това те не следва да бъдат засегнати от промени в максималния размер на финансовото участие", обясниха от ЕК. 

 

 

От Брюсел пристигна неприятна новина - финансирането на българския План за възстановяване и устойчивост ще бъде намалено с 578 млн. евро (малко над 1. млрд лева).

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата