Медия без
политическа реклама

НАП обясни кога може да трием данъчни данни, които тя е вписала

Продажби на лични вещи по интернет не се облагат и не се декларират

17 Март 2021Обновена
Pixabay

Големи изненади за немалко данъкоплатци поднасят предварително попълнените данъчни декларации тази година. От 16 март те вече са достъпни в портала за елекронни услуги на НАП. От приходната агенция съобщиха, че вече 13 000 души са подали такива декларации, а други 67 000 преглеждат и редактират данните преди да ги потвърдят. 

Наред с доходите от трудови правоотношения, граждански договори и хонорари, наеми при отдаване на имот на юридически лица и получени агросубсидии, много граждани, които вече са отворили електорнните си декларации, виждат посочени от НАП доходи от продажби през интернет. Това са наложени платежи, като НАП посочва името на куриерската фирма, броя на изпратените пратки и общия размер на получените суми.

От НАП са получили данни от 13 пощенски оператора за около 41 млн. транзакции, при които чрез наложен платеж са изплатени суми за 3.6 млрд. лв. през 2020 г., посочиха в началото на март от приходната агенция. Последваха проверки, които да елиминират случаите, в които ЕГН на служител на юридическо лице е посочено като получател на суми по наложен платеж, а на практика изпращачи на пратките, съответно реални получатели на плащанията, са фирми. Тези проверки бяха причина НАП да забави със седмица публикуването на предварително попълнените данъчни декларации в портала за е-услуги. 

За "Сега" от приходната агенция уточниха, че след изчистването на всички пратки и транзакции на юридически лица, в данъчниите декларации за доходите, получени през 2020 г. от физически лица  са вписани 5,7 млн. пратки с наложени падежи за 498 млн. лв.
Останалите са на юршдически лица и не са в декларациите.

Данъкоплатците, които вече са установили, че имат попълнени суми от наложен платеж, както и имената на куриерските фирми, които са направили доставките, да не бързат да ги одобряват. Те трябва да преценят дали става дума за търговска дейност или за продажба на лични вещи през някой от платформите за електронна търговия. Когато става въпрос за продажба на лични вещи доходът не е облагаем и не трябва да се декларира. Това са продажби например на лични мобилни телефони, техника, велосипеди, книги и всякакви лични вещи. Тогава тези данни могат да бъдат премахнати с натискането на един бутон, т.е. да се изтрият, обясниха от приходната агенция.

Не толкова ясно стоят нещата с продажбите по интернет, които се правят системно, "по занятие", с цел печалба. Тогава срокът за деклариране и плащане на данъка може да е 5 май или 30 юни, а ставката и данъчната основа да е 10% или 15%.

Например, ако закупуваме стоки с цел препродажба и осъществяване на търговска дейност, тогава посочените доходи от наложен платеж трябва да се попълнят в Приложение № 2 от годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2020 г., като срокът е до 30 юни 2021 г. В този случай доходът се приравнява на дохода на едноличен търговец, съответно приспадат се разходи, а ставката е 15%.

Но ако физическото лице получава доходи в качеството си на земеделски стопанин, свободна професия или занаятчийска дейност чрез продажби в интернет с наложен платеж, получените суми се декларират в Приложение № 3 на данъчната декларация. В този случай срокът за деклариране на доходите и за внасяне на дължимия данък от 10% е до 5 май 2021 г. 

Същите ставка и срокове важат за доходи при продажба на произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети, която не е свързана с извършвана от физическото лице стопанска дейност - те се декларират в Приложение № 5 на годишната данъчна декларация. 

Друга новост в данъчните декларации тази година са посочените от НАП суми от продажба на моторни превозни средства, които са били собственост на декларатора по-малко от 12 месеца. Приходната агенция е получила информация от КАТ за всички тези продажби през изминалата 2020 г. и ни подсеща, че трябва да платим 10% данък върху разликата между продажната и покупната цена. В данъчните декларации НАП посочва единствено продажната цена и очаква данъкоплатеца да декларира на каква цена е купил автомобила преди по-малко от 12 месеца. Не се изисква прилагане на никакви документи към данъчната декларация за тези сделки. Важно уточнение тук е, че данък се дължи в случаите, когато продажна цена е по-голяма от покупната.

"Всяка предварително попълнена информация в данъчните декларации може да бъде коригирана – да бъде изтрита, да се допълва", уточняват от НАП. Достъп до предварително попълнените данъчни декларации имат само гражданите с издаден от НАП Персонален идентификационен код - ПИК.  Тези, които все още нямат такъв код, могат да ползват познатите други начини за подаване на данъчна декларация - на хартия или сами да попълнят електронни формуляри.

Над 75% от декларациите съдържат само две приложения – трудов доход и хонорари, които вече са предварително попълнени, така че могат да бъдат прегледани и потвърдени, поясни говорителят на НАП Росен Бъчваров. По думите му „повечето хора няма да имат затруднения да прегледат и потвърдят тези данни“.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата