НАП не е приключила нито една от проверките по три важни сигнала на гражданското сдружение БОЕЦ, които засягат съмнения за неплатени данъци в огромни размери. Това става ясно от 15-минутен разговор, който лидерът на БОЕЦ Георги Георгиев проведе с ръководителя на приходната агенция Румен Спецов.
Обекти на сигналите са петролната рафинерия на "ЛУКойл" в Бургас, "Барселонагейт" и депутатът бизнесмен Делян Пеевски. Импровизираното "интервю" със Спецов се състоя на крак - на тротоара пред централата на НАП, а не в кабинета му, защото висшият чиновник имал по-важни дела и не разполагал с никакво време.
Въпреки настойчивите въпроси на БОЕЦ директорът на НАП не даде никаква информация за напредъка и отказа да се анжагира с каквито и да било скорове за приключване на проверките. Георгиев му напомни, че сигналът за "Барселонагейт“ е от май 2021 г., и поиска НАП да каже още колко време ще работи. "Не ми дръжте сметка! Вашите сигнали не означават, че аз мога и трябва да казвам всички подробности. Не са приключили, но се работят. Не са приключили, не че няма резултати", отговаряше видимо изнервен Румен Спецов.
От оскъдните му обяснения за "ЛУКойл" се разбра, че НАП се е фокусирала върху две данъчни години - до момента била прегледана 2014 г., а сега се работело по 2015 г. , но това били много сложни данъчни производства, които искали време. Вече много години серия ръководства на НАП не могат да дадат отговор на огромния обществения интерес по въпроса защо бургаският нефтохим системно отчита загуби и крие ли данъци от българския бюджет.
Още рано сутринта БОЕЦ обяви, че отива да се срещне със Спецов, за да разбере какво е свършила НАП по сигналите за "ЛУКойл", за къщата в Барселона, свързвана с Бойко Борисов, и за произхода на средствата на Пеевски.
"Сигналът ни за къщата в Барселона престоява в НАП вече повече от година без резултат. В началото на февруари на среща с вицепремиера Асен Василев той пое ангажимент да разпореди ревизия на Пеевски и фирмите му на база предоставените от БОЕЦ документи, вкл. и разследването "Пандора" на BIRD.BG. Дни след това БОЕЦ и Биволъ внесохме допълнителен сигнал, в който са приложени документи, банкови трансфери и информация за офшорни фирми", обясни Георги Георгиев. "До момента нямаме отговор на нито един от сигналите ни. Ще искаме нова среща с министър Асен Василев", каза още лидерът на БОЕЦ.
Преди година
Министерството на финансите обсъжда възможността за публикуване на ревизионни актове на компанията Лукойл, обяви на 28 май 2021 г. Асен Василев, тогава член на служебното правителство. Той изтъкна, че за НАП приоритет занапред ще бъдат задълженията на големите данъкоплатци, а не фризьорски салони и бакалии. През юни 2021 г. назначеният от Василев директор на НАП отказа да предостави на "Демократична България" достъп до актове от вече приключили ревизии на "ЛУКойл Нефтохим Бургас". Мотивът бе, че данните засягали "трето лице", а то не е дало съгласие за се огласяват.
Цялото "тротоарно интервю" с Румен Спецов е качено на фейсбук страницата на БОЕЦ: