Медия без
политическа реклама

НАП "спипа" 42 млн. сделки в интернет за 3.6 млрд. лева

Приходната агенция прави специална разяснителна кампания за облагането на онлайн продажбите

11 Ноем. 2021
Pixabay

НАП напомни, че зорко следи оборотите на продавачите в интернет, за да ги обложи. Под лупа са не само електронните магазини, но и физическите лица, които си докарват доходи с онлайн търговия.

Приходната агенция съобщи, че има данни за близо 42 милиона пратки, поръчани онлайн и доставяни на купувачите по куриер, като общата сума е над 3,6 млрд. лв.  Информацията идва именно от куриерските фирми, които са задължени да подават на данъчните справки за доставките с наложен платеж. 

Над 11 милиона от всички пратки са на физически лица, като повече от 34 хиляди са декларирали доходите си от продажби в интернет за 2020 г. посочват от НАП. 

Когато човек си докарва редовни доходи от онлайн търговия, той е длъжен да декларира спечеленото и да плати данък върху него. Това не важи само в случаите, когато решим инцидентно да продадем нещо  - например да се отървем от подарък, който не харесваме.

Данъчните проверяват данните, които им подават курирерските фирми, и така откриват кой има чести сделки в мрежата. Когато е ясно, че човекът върти онлайн търговия, служителите на НАП вписват сумите от плащанията, които е получил с наложен платеж, в данъчната му декларация и ги включват в изчисляването на дължимия подоходен данък. В последните години приходната агенция улесни данъкоплатците и вече сама попълва всички данни за доходите им, за които има информация.  

 

Законът казва:

Физическите лица, които извършват търговска дейност в интернет с цел печалба, независимо, че не са регистрирани като търговци по смисъла на Търговския закон, са длъжни да декларират доходите си от продажби в Приложение № 2 от годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ.  В случаите, в които физическото лице получава доходи от друга стопанска дейност в качеството си на земеделски стопанин, свободна професия или занаятчийска дейност чрез продажби в интернет с наложен платеж, получените суми се декларират в Приложение № 3. При продажба на произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети, която не е свързана с извършвана от физическото лице стопанска дейност, доходите се декларират в Приложение № 5.

Продажбите в интернет, които са с цел печалба, се облагат с данък от 10% или 15% в зависимост от това каква дейност извършват търговците, припомнят от НАП. 

 

Полезно

НАП стартира информационна кампания, насочена както към търговците онлайн, така и към потребителите. Целта на инициативата е да разясни в кои случаи продажбите на стоки в интернет подлежат на облагане, да насърчи доброволното деклариране на приходи и пазаруването от надеждни търговци. Чрез страниците на приходната агенция във Фейсбук - „Влез в час с данъците“ и „Вземи си касовата бележка“ ще бъдат разяснявани правата и задълженията на търгуващите в интернет и техните клиенти, както и възможностите им да подадат сигнал, ако попаднат на некоректен търговец.

Приходната агенция дава информация за това кои доходи от търговия в Интернет се облагат във видео в канала си в YouTube и на сайта на НАП.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

онлайн търговия, НАП

Още по темата