Цена от 5 лева за литър олио в магазините е спекула. Няма да позволим малцина да станат милионери на гърба на потребителите.
Това заяви пред журналисти след днешното заседание на Министерски съвет вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова. Тя обяви, че Комисията за защита на потребителите започва масирани проверки в складовете и базите на производители и търговци на олио.
"Производствената цена на литър олио е 2 лева. Сами разбирате, че разликата от 2 до 5 лева не е оправдана печалба. Собственици на слънчогледово семе и производители на олио задържат стока в своите складове и бази в очакване на по-високи цени и с намерение да го изнесат, защото в Европа има недостиг на слънчоглед и цената на международните пазари скочи значително", каза Нинова.
Вицепремиерът обяви, че за България не са основателни страховете за недостиг на слънчогледово семе, след като Русия и Украйна са спрели износа. Липса на суровина у нас няма, в момента страната ни разполага сма 1 500 000 тона слънчогледово семе, което стига за производство на олио за четири години и половина.
"Нашата роля е да помогнем на българския народ в този труден момент и да спрем спекулата с цените. Има механизми това да се случи. От днес задвижваме Комисията за защита на конкуренцията за пълни проверки за картел и монопол. Комисията за защита на питребителите от няколко дни е на проверки. Ще влезем във всеки склад, ако трябва, и ще установим какво се случва там. Агенцията за стоковите борси и тържищата тръгва по всички пазари, стокови борси и складове, за да се установи какво се крие. Искаме да кажем на операторите в българската икономика - държавата винаги ще подкрепи белия сектор, предприемачите, които работят на пазарен принцип в конкурентна среда. Но на онези, които в момента се опитват да печелят свръхпечалби на гърба на българския народ, да кажа – ще срещнете цялата сила на държавата, всичко, което ни позволява закона, всички институции ще бъдат вдигнати на крак и няма да позволим в тези трудни моменти на кризи да изнудвате българския народ чрез спекула", обяви Нинова.
НАД МИЛИАРД ЛЕВА ЗА ЗАПАСЯВАНЕ СЪС ЗЪРНО
Правителството взе днес решение да осигури 1.1 млрд. лв. допълнително към бюджета на земеделското министерство, с които да бъдат изкупени от производителите 1.1 млн. тона зърно. Освен пшеница държавата ще изкупи слънчоглед и царевица.
От решенията от днешното си заседание става ясно, че правителството ще завиши бюджета на Министерството на земеделието за 2022 г. за сметка на централния бюджет с въпросните 1,1 млрд. лв., които всъщност отиват за увеличаване на капитала на еднолично акционерно дружество с държавно участие „Сортови семена-Елит“ ЕАД - София. Средствата са предназначени за обезпечаване на продоволствената сигурност в страната чрез намеса на държавата на пазара на зърно, се казва в правителственото прессъобщение.
"Закупуването на зърното ще стане през Софийска стокова борса по пазарни цени", увери земеделският министър Иван Иванов. "За тези стоки ще бъдат пуснати съответните параметри, по които държавата ще изкупува зърното на пазарен принцип и ще имат възможност да кандидатстват самите производители и търговци, в тях се намират 2/3 от зърното в България“, каза Иванов.
Земеделският министър посочи със зърнопроизводителите и търговците на зърно вече са проведени разговори и са постигнати параметри, така че да се осигури включително и съхранението на зърното, което държавата ще изкупи.
Иванов отново отрече да има забрана за износ на българска пшеница. В момента всички органи работят на максимален срок за проверка на документи на това, което се изнася - да е с разрешителни, каза министърът.
РЕАКЦИЯ
По-рано днес бившият земеделски министър Мехмед Дикме определи това решение като "най-неадекватното, което са вземали във връзка с резерва от зърно". Според него държавата ще изкупи старото зърно на сегашните високи цени, но с наближаването на новата реколта те ще паднат. По думите му в настоящия момент в складовете в страната има между 2,5 и 3 милиона тона пшеница - необходими за зърнения баланс на страната за две години напред. Ако тази пшеница не бъде продадена, не се стимулира да бъде изнесена, след три месеца зърнопроизводителите няма къде да приберат очакваните 7 млн. тона нова пшеница", заяви пред БНР Дикме.
„Не знам защо така го направиха управляващите, с това голямо афиширане. Подобна инвазия, когато решиш да влезеш на пазара да купуваш, не се прави с гръмка реклама за това, че в рамките на една седмица ще купиш 1.5 тона, защото най-малкото изглежда несериозно", коментира пред БНР и зърнопроизводителят Борислав Петков, когото войната в Украйна завари на земеделска конференция в Киев. Според него действията на управляващите са създали на пазара вътрешен вакуум и неяснота на каква цена ще се закупи пшеницата.
Борислав Петков силно се съмнява, че и за месец държавата ще успее да направи подобна инвазия. Той също смята, че складовете на Държавния резерв не са в състояние да поберат 1.5 млн. тона зърно - седем пъти повече от резерва, който те съхраняват в момента. "Разбира се, зърното може да остане в складовете на земеделските производители, но идва нова реколта – ние трябва да поставим някъде своето зърно, което ожънем“, заяви Петков.