Медия без
политическа реклама

Нинова обяви, че забранява на телекомите да вдигат цени

Всъщност заповедта идва от КЗП и само ограничава, но не отменя анонсираното поскъпване

23 Дек. 2021Обновена
БГНЕС

Обявеното от телекомите новогодишно сурвакане на досегашите им абонати няма да се състои - или поне не в анонсирания размер. 

"Днес издаваме заповед, с която ще се забрани повишаването на цените на телекомуникационните услуги по действащи договори", обяви вицепремиерът Корнелия Нинова.

Тя поясни, че забраната се основава на проверката на Комисията за защита на потребителите. "КЗП, която е орган към Министерството на икономиката и индустрията (МИИ), е установила, че обявеното поскъпване е нелоялна търговска практика", каза министър Нинова и поясни: "Нелоялна практика е, защото мобилните оператори възнамеряват да увеличат цените с инфлацията за две години накуп - за 2020 г. и 2021 г."

Това, което вицепремиерката казва, изобщо не означава, че абонатите на А1, Теленор и Виваком ще отърват поскъпването. Цените ще бъдат индексирани, но само с инфлацията за 2021 г., което е разрешено и допустимо (всъщност мобилните оператори няма да страдат много, че им забраняват да включат в бъдещите сметки на абонатите индкекса за 2020 г. - тогава инфлацията бе само 1.7 на сто).  

По-рано днес председателят на КЗП Димитър Маргаритов коментира по-подробно казуса с поисканото от телекомите индексиране на цените:

След А1 и Теленор и Виваком обяви поскъпване на услугите по действащите договори. Междувременно Комисията за защита на потребителите съобщи, че е започнала проверка по анонсираните увеличения.

 

Колкото до заповедта за забрана, тя не е издадена от министър Нинова, а от шефа на КЗП - именно той има правомощия да нарежда на фирми да прекратят или да не допускат действия, които са в ущърб на потребителите и противоречат на нормативната база.

Новината за заповедта излезе след днешната среща на екипа на Нинова с Комисията за защита на потребителите и неправителствени организации на съвещание заради галопиращите цени на основни стоки и услуги и нуждата от по-сериозен контрол от страна на институциите.

Министърът на икономиката съобщи, че една от важните задачи на новото правителство е дефинирането на понятието "енергийна бедност", така че помощите за ток и отопление да стигат до повече нуждаещи се.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата